Rožaje: Oko 600 ljudi ostalo bez socijale
Iz Ministarstva rada saopšteno da se rade socijalni kartoni u okviru čega se sprovodi revizija svih korisnika tih primanja
Preko 600 rožajskih porodica je na poštanskim šalterima, kada su došli da podignu socijalu, saznalo se da su im ta primanja uskraćena. Oni već dva dana u Centru za socijalni rad bezuspješno traže rješenja kako bi saznali razloge ukidanja naknade. Najavili su da već od sjutra djecu neće slati u škole, kao i da će konačiti u Centru do rješavanja problema.
Teško oboljeli Safet Kalač ne zna zašto je ostao bez socijale koju prima šest godina.
"Nas četvoro nemamo ni centa primanja. Samo za jedan lijek mi je potrebno 700 eura koje odavno mogu samo da sanjam. Od ovog mjeseca ćemo i hljeb sanjati“, rekao je Kalač.
Sedamdesetpetogodišnji Mursel Rugovaj iz Malindubrave usljed operacije grla govori preko aparata za koji samo baterije plaća 49 eura. Ubuduće neće moći da ih nabavlja, kao ni ljekove koji su potrebni za njegovo i liječenje supruge.
"Primam samo socijalu koja nam je nakon 20 godina ukinuta iz nepoznatih razloga. Zbog zdravstvenih problema godinama ne jedem hljeb, hranim se samo keksom i varenikom. Od čega to da kupim?“, pita Rugovaj.
Hakija Murić iz Besnika socijalu prima od 1991. godine. Obolio je, za ljekove mječeno daje oko 130 eura mjesečno, a primao je 92 eura.
"Šta da kažem ženi i kćeri koje su invalidi ?“, pita Murić.
Rifat Murić iz Radetine je ogorčen što neće imati od čega da prehrani petoro maloljetne djece.
"Od 1987. godine sam na Zavodu. Ni supruga ni ja nikada nismo imali priliku da radimo. Rožajama koje je najsiromašnija opština na Balkanu, sa procentom zaposlenosti od 15 odsto, je ukinuta i posljednja šansa da preživi. Potrošačka korpa je oko 800 eura, a nama je uskraćeno i onih 60“, rekao je Murić, koji je dodao da su se mnogi sugrađani 17. novembra uplakani vratili sa poštanskih šaltera, te da je sramno što ih o ukidanju socijale niko nije obavijestio.
"Mnoga su djeca očekivala da će im se očevi vratiti sa hranom. Oni koji su glasali ovakav zakon su njihovo razočarenje trebali da vide. Ali, komisija nije imala hrabrosti da izađe na teren, jer bi tamo vidjeli siromaštvo preko kojeg ne bi mogli da prođu. Najlakše je bilo iz tople kancelarije prekrižiti nečije ime i otići kući“, rekao je Murić.
PR menadžer Ministarstva rada i socijalnog staranja Marija Jovović je kazala da se trenutno realizuje socijalni karton u okviru čega se sprovodi revizija svih korisnika socijalnih davanja. Po uparivanju podataka informacionih sistema iz 10 državnih institucija, oni koji ne budu ispunjavali uslove će ostati bez socijalne nadoknade, što je u skladu sa zakonom.
"Svi koji budu nezadovoljni mogu se žaliti Ministarstvu rada i socijalnog staranja“, rekla je Jovović koja je dodala da su rješenja svima otkucana i da je počelo njihovo uručivanje.
Mahmutović: Ako su napravili grešku, zašto je ne isprave
Diki Mahmutović, koja je bolesna od karcinoma, je poštar rekao da je ostala bez socijale jer nema djece.
"Ne mogu na silu da rodim djecu. Trudila sam se i imala dvije vanmaterične. Ko može da me kazni što nemam djecu, a to mi je bila najveća želja u životu. Pola stomaka mi je zbog bolesti izvađeno, već četiri operacije sam imala zbog karcinoma. I sjutra treba da idem u Podgoricu. Od čega? Tvrde da je napravljena greška, za što je ne isprave?“
Građani smatraju da je ključni problem što se u Centru za socijalni rad oko dvije godine ne rješava pitanje direktora. Posljednjih pola godine taj problem je riješen postavljanjem pravnice Zinete Sutović za vršioca dužnosti.
( Aida Skorupan )