Policiji za opremu 1,3 miliona eura više
Tužilaštvu za narednu godinu namijenjeno 6,1 miliona eura, što je 100 hiljada manje nego u 2014.
Iako je Evropska komisija u Strategiji proširenja za 2014. zaprijetila klauzulom o balansu zbog manjka rezultata u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, Vlada Crne Gore nije značajno povećala budžet institucija od kojih Brisel očekuje rezultate, osim kada je riječ o nabavci opreme.
Na osnovu grubog poređenja ovogodišnjeg i budžeta za narednu godinu, o kojem će Skupština Crne Gore tek odlučivati, Vlada nije značajno povećavala troškove u tužlaštvu, policiji i državnim insitucijama koje treba da rade na ispunjavanju obaveza iz 23. i 24. poglavlja. Tako je tužilaštvu za narednu godinu namjenjeno 6,1 miliona, što je 100 hiljada manje nego u 2014.
Budžetom za narednu godinu za Tužilački savjet predviđeno je 246.969, što je 110 hiljada više nego prošle. Predlogom budžeta za Ministarstvo unutrašnjih poslova predviđeno je 70,7 miliona eura, što je milion više nego ove godine. U resoru Raška Konjevića značajno su povećani izdaci za nabavku opreme sa 88 na 860 hiljada.
Izdaci za opremu povećani su i u Upravi policije gdje je za nerednu godinu namjenjeno 1,3 miliona dok je ove godine bilo predviđeno 741.361 eura. S druge strane, budžet uprave policije za 1,5 miliona je manji od ovogodišnjeg, a između ostalog smanjeni su troškova za bruto zarade sa 51,1 na 47 miliona, dok su povećani rashodi za usluge i materijal.
Vlada je za narednu godinu povećala troškove Agencije za ancionalnu bezbijednost (ANB) sa ovogodišnjih 5,7 na 6,2 miliona eura. Predlogom budžeta Agencije planirano je da se na bruto zarade zaposlenih potroši 200 hiljada više od 4,2 miliona koji su bili predviđeni ovogodišnjim budžetom.
Sredstva planirana za otpremnine u ANB-u su ista za ovu i sljedeću godinu - 1.000 eura. Vlada je predvidjela i značajno povećanje kapitalnih izdataka, pa su troškovi za nabavku opreme sa ovogodišnjih 50.000 porasli na 275.000 eura.
Na troškove administracije u Agenciji biće potrošeno 779.162, što je gotovo 90 hiljada više nego ove godine. Predlogom zakona o bužetu za 2015. nije predviđen značajan rast troškova Uprave za sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma, koja ima 40 hiljada eura veći budžet od prošlogodišnjeg.
Troškovi su u upravi najviše porasli na bruto zarade zaposlenih koje su sa 291 hiljadu skočile na 345.551 eura. Kao i u većini budžetskih jedinica, značajno su smanjeni troškovi službenih putovanja, reprezentacija i nadoknada za odvojen život. Predlogom budžeta za narednu godinu Komisija za sprečavanje sukoba interesa dobiće 285.696 eura, što je 10 hiljada više od ovogodišnjeg.
Najviše novca biće potrošeno na zarade.
Za konsultantske usluge Lukšić plaća 200 hiljada eura
U godini intenzivnijih pregovora sa Briselom, Ministarstvo vanjskih poslova(MVPEI) je povećalo izdatke za proces priduživanja i pristupanja EU. Za tu namjenu resor Igora Lukšića planirao je da u narednoj godini potroši oko 930 hiljada eura, što je skoro 100 hiljade više nego ove godine.
Dok su troškovi za plate i službena putovanja ostali nepromijenjeni, značajno su povećani troškovi za konsultantske usluge, projekte i studije sa 95 hiljada na 200 hiljada eura. Prihodi koje Ministarstvo odbrane ostvari od prodaje naoružanja i vojne opreme, izdavanja bivše vojne imovine i slično od 6, 15 miliona utrošiće se za opremanje Vojske Crne Gore po NATO standardima i za partnerske ciljeve.
Ministarstvo Milice Pejanović-Đurišić dobilo je 100 hiljada eura više nego u 2014. godini. Vlada je namijenila 200 hiljada eura za Savjet za članstvo u NATO kojim rukovodi Nebojša Kaluđerović.
( Samir Kajošević )