Snimljeno formiranje planetarnog sistema

Alma (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), koja se nalazi u pustinji Atakama u Čileu, sada je u stanju da koristi mnogo duže radio talase, koje detektuje upoređujući signale sa desetina antena na prostoru od 15 kilometara

3 komentar(a)
07.11.2014. 08:09h

Najjasniji snimak formiranja planeta oko "tek" rođene zvijezde snimljene su pomoću opservatorije Alma u pustinji Atakama. U ogromnom oblaku gasa i prašine mračni prstenovi su jasno vidljivi – "rupe" u oblaku su ustvari nove planete u orbiti oko svoje zvijezde.

Zvijezda u centru sistema, veoma slična našem Suncu, "samo" je milion godina stara, a od nas je udaljena 450 svjetlosnih godina i nalazi se u sazvježđu Taurus (bik).

Naučnici su uspjeli da ovako čistu fotografiju dobiju nakon serije unapređenja na telepskopima koji sada mogu da snimaju u visokoj rezoluciji.

Alma (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), koja se nalazi u pustinji Atakama u Čileu, sada je u stanju da koristi mnogo duže radio talase, koje detektuje upoređujući signale sa desetina antena na prostoru od 15 kilometara, prenosi RTS.

Najnovija unapređenja urađena su u septembru i ova fotografija je jedan od najboljih dokaza koliko su značajna. Naučnici su oduševljeni "fotoplanetarnim diskom koji je detaljniji nego na bilo kojoj ranijoj fotografiji".

"Ovo je fenomenalno i pokazuje koliko će Alma značiti u budućnosti. Biće nevjerovatan instrument", rekao je za BBC Apradžita Verma, astrofizičar sa Oksforda.

Verma kaže da je fotografija veoma značajan novi dokaz, pogotovu zato što je zvijezda "HL Tau" veoma mlada.

"Ono što je najveće iznenađenje za nas jeste što se formiranje dešava toliko brzo. Očekivali smo pravilan disk, bez bilo kakvih formiranih nebeskih tijela, a ovdje se jasno vide tek formirane planete u svojim orbitama oko zvijezde", kaže Verma.

Galerija