Dok Crna Gora priča, Hrvatska radi: Ko će istraživati naftu u hrvatskom podmorju

Istraživanje i eksploatacija ugljovodonika iz Jadrana pominje se kao projekt koji bi Hrvatsku trebalo da napravi energetskim čvorištem evropskog jugoistoka i značajnom tačkom u oblikovanju ukupne evropske energetske sigurnosti,

53 pregleda2 komentar(a)
Mapa
03.11.2014. 11:42h

Dok iz crnogorske Vlade godinama najavljuju istraživanje nafte i gasa u našem dijelu Jadrana, susjedna Hrvatska završava tender i već u ponedjeljak popodne će se znati ko će izvoditi taj zahtjevan posao.

Tender je raspisan 2. aprila ove godine, a zainteresovani ponuđači mogli su se javiti za istraživanja 29 istražnih polja, površine od hiljadu do 1,6 hiljada kvadratnih kilometara. Na sjevernom Jadranu je osam istražnih polja, a na centralnom i južnom 21.

Hina piše da se istraživanje i eksploatacija ugljovodonika iz Jadrana pominje kao projekat koji bi Hrvatsku trebalo da napravi energetskim čvorištem evropskog jugoistoka i značajnom tačkom u oblikovanju ukupne evropske energetske sigurnosti, uz Jonsko-jadranski gasovod (IAP) i LNG (Liquefied natural gas) terminal.

Ministarstvo ekonomije Hrvatske srednjoročno očekuje i koristi za hrvatsku ekonomiju i stanovništvo u obliku povoljnih cijena, prije svega gasa, što bi Hrvatsku trebalo da učini atraktivnom za industrijska ulaganja.

Nakon zatvaranja tendera vidjeće se kakav je interes energetskih kompanija za istraživanje u Jadranu, a povod za optimizam može biti i prisustvo predstavnika 40-ak energetskih kompanija na konferencijskom otvaranju tendera početkom aprila. Na otvaranju su, između ostalih, bili predstavnici Exxona, Gazproma, Lukoila, Totala, Ine, RWE-a, Edisona, Turkish Petroleuma, Hellenic Petroleuma, Petroceltica, Hunt Oila, JP Nippon.

Nekoliko puta tokom trajanja javnog nadmetanja, u Ministarstvu ekonomije isticali su dobar interes energetskih kompanija za podatke iz data rooma u Agenciji za ugljovodonike, gdje su se mogli vidjeti geološki podaci za hrvatski dio Jadrana.