SAD oporezuju svoje građane gdje god da žive, veliki broj se odriče državljanstva
Ovaj poreski zakon, nalaže svim američkim finansijskim institucijama da primijene porez od 30% na sve isplate stranim bankama koje ne pristanu da identifikuju i predaju američkim vlastima podatke o računima američkih državljana
Broj Amerikanaca koji odlučuju da se odreknu američkog državljanstva, porastao je za 39% u tri mjeseca do septembra.
Ovaj trend nastao je nakon što su na snagu stupila pravila koja otežavaju sakrivanje sredstva od poreskih organa, piše ekonomski portal Blumberg, a prenosi B92.
Broj ljudi koji se odrekao svog državljanstva u američkim ambasadama povećan je na 776 u trećem kvartalu, u odnosu na 560 u u odnosu na isti period pre godinu dana, pokazuju podaci koje su objavile američke vlasti.
SAD, jedina članica OECD koja oporezuje svoje građane gdje god da žive, pojačala je potragu za onima koji izbjegavaju plaćanje poreza nakon što je UBS platio kaznu od 780 miliona dolara u 2009 godini zbog 4700 svojih američkih klijenata.
Poslije švajcarskih i njemačke banke su se odlučile da postupe po nalogu američkih vlasti, što je nagnalo 9000 Amerikanaca koji žive u inostranstvu da vrate državljanstvo u proteklih pet godina.
Ovaj poreski zakon, nalaže svim američkim finansijskim institucijama da primijene porez od 30% na sve isplate stranim bankama koje ne pristanu da identifikuju i predaju američkim vlastima podatke o računima američkih državljana.
Ovaj zakon omogućio je američkim vlastima da prikupe podatke o računima američkih građana od 77 000 finansijskih ustanova i 80 vlada.
Usvajanjem ovog zakona 2010 godine Kongres i predsjednik Barak Obama su faktički zaprijetili bankama da će im odsjeći pristup američkom tržištu ako američkim vlastima ne stave na raspolaganje informacije o računima američkih građana.
Očekuje se da će se primjenom ovog zakona tokom deset godina prikupiti oko 8,7 milijardi američkih dolara neplaćenih poreza.
( Vijesti online )