Baranin neće naplatiti neosnovano pritvaranje

On je u sporu isticao i da za vrijeme krivičnog postupka, koji je pravosnažno okončan u njegovu korist, nije mogao da plovi brodom, da su mu oduzete lične isprave, pa je bio uskraćen i za eventualnu zaradu

65 pregleda3 komentar(a)
Saša Subačev, Foto: Luka Zeković
01.11.2014. 17:25h

Sutkinja podgoričkog Osnovnog suda Lidija Mitrović odbila je tužbeni zahtjev pomorca Saše V. Subačeva (53) iz Bara, koji je tužio državu zbog neosnovanog lišavanja slobode.

On je tužbeni zahtjev podnio nakon što je u podgoričkom Višem sudu oslobođen optužbi za šverc kokaina.

Mitrović je ocijenila da je država u njegovom slučaju radila sve po zakonu i da ne postoji osnov za naknadu štete Subačevu.

On je tražio oko 140.000 eura, zato što je u pritvoru proveo pola godine, od kraja januara 2010. do jula iste godine. Nakon toga pušten je da se brani sa slobode.

On je u sporu isticao i da za vrijeme krivičnog postupka, koji je pravosnažno okončan u njegovu korist, nije mogao da plovi brodom, da su mu oduzete lične isprave, pa je bio uskraćen i za eventualnu zaradu.

Na završnom ročištu po tužbi pomorca, njegov advokat saopštio je da Subačev i dalje doživljava neprijatnosti od organa gonjenja.

"Neprijatnosti je imao tokom krivičnog postupka, a ima ih čak i sada, nakon podnošenja tužbe protiv države. Kada je htio da izađe iz Crne Gore, na granici je priveden zato što se još nalazi na potjernici Interpola, iako je oslobođen optužbi i slobodan je građanin", rečeno je tada.

Njegov punomoćnik, advokat Branislav Durutović, najavio je da će se žaliti na presudu, navodeći da je potpuno nezakonita.

Subačev je 2012. oslobođen optužbi da je kao član međunarodne kriminalne organizacije, brodom “Peggy” švercovao 11 kilograma kokaina iz luke Antverpen u Belgiji do italijanske luke La Specija.

GA: Zabrinjava to što je država dala pet miliona za loše odluke

Iz NVO “Građanska alijansa” saopštili su da zabrinjava podatak prema kome je država od 2010. godine isplatila više od pet miliona eura zbog neosnovanog hapšenja i pritvaranja.

Koordinator programa vladavine prava u GA Zoran Vujičić, smatra da država ne pokazuje osmišljenu politiku u toj oblasti, koja “podrazumijeva uključivanje mnogo više društvenih činilaca radi opšteg dobra”.

„Pritvor se često predlaže od tužilaca, iako objektivno ne postoje razlozi za to, a sudije za istragu im najčešće odobravaju takve pritvore“, rekao je Vujičić.

On je naveo da je bilo brojnih primjera da pritvor ne određuje tamo gdje postoje realni osnovi za to: “Pa te osobe izvrše krivično djelo i to sa smrtnim ishodom onda kada im je sloboda trebalo biti ograničena“.

Vujičić je kazao da je zbog toga važno da Sudski savjet inicira detaljnu analizu tog problema.