Zajednička borba: Udružuju se sindikalci luka Jadrana
Predstavnica Sektora za međunarodnu saradnju Unije nezavisnih sindikata Albanije Arjola Aljika istakla je da je ovo sjajna međunarodna inicijativa
Sindikalni lideri luka Bar, Drač, Šinđon, Rijeka i Kopar potpisali su danas u Baru protokol o saradnji kojim su postavljeni temelji budućeg zajedničkog sindikalnog djelovanja za bolji status i veće zarade lučkih radnika regiona. U očekivanju priključenja i kolega iz luka Grčke i Italije, te hrvatske luke Ploče, potpisnici protokola prve akcente daće na definisanje minimuma zarade lučkih radnika.
"Prvo treba izjednačiti zarade po očekivanom ulasku u EU, utvrditi minimalčnu zaradu ispod koje poslodavac ne smije ići. U fokusu su najosjetljivija zanimanja u lučkoj operativi kao što su mehanizacija, pretovar, fizički radnici, možda još neka", rekao je „Vijestima“ Savo Nikotić, predsjednik domaćina skupa, sindikata AD Luka Bar.
Na skupu je istaknuto da je prosječna zarada dokera u Kopru 1.500, Rijeci 750, Baru 530, a u Albaniji 350 eura. Drugi ključni problem na meti protokola jeste sindikalna solidarnost luka regiona, kada se u jednoj od luka potpisnica posegne za najjačim oružjem zaštite iugroženih radničkih prava-obustavom rada. Potpisnici očekuju da se kolege uzdrže na poziv poslodavaca koji u pomoć pozovu radnike iz drugih luka, kao što je to već bio slučaj na sjeveru Jadrana.
Predstavnica Sektora za međunarodnu saradnju Unije nezavisnih sindikata Albanije Arjola Aljika istakla je da je ovo sjajna međunarodna inicijativa, prva te vrste u regionu i prva u koju su pozvani albanski sindikati od uvođenja demokratije.
Predstavnici nezavisnih lučkih sindikata Kopra i Rijeke Maksimilijan Edoh i Drago Jelčić, podsjetli su da su kod njih odlučnim dejstvom sindikata uvedeni u preduzeća radnički savjeti, koji daju po jednogf člana u nadzorne odbore tih luka. U Luci Kopar postoji i radnički direktor koji ulazi u Odbor direktora luke, čija uprava ima obavezu jednom godišnje da položi račune radnicima na velikom zboru.
Ističući da je ovakva inicijativa od velike važnosti za sve lučke radnike regiona, te da za njenu realizaciju prije svega treba imati svijest o solidarnosti,
Jelčić je istakao da je Luka Rijeka, čiji je većinski vlasnik država Hrvatska, ušla u reorganizaciju i novu sistematizaciju. U luci se sada pojavljuju novi koncesionari, počela su velika ulaganja-48 miliona eura u magacinske kapacitete, izrađen je putnički terminal na koji kruzeti još ne pristaju zbog nedovoljne dubine, radi se obala za prihvat mega jahti, privatizovan je kontejnerski terminal koji vodi filipinska kompanija
"Prava radnika dobro štiit naš kolektivni ugovor koji se produžava svake godine. Nekada smo mi išli u Kopar da kolege učimo kako treba raditi, a sad su oni sjajan primjer svima u ovomdijelu Evrope i na profesionalnom i na sindikalnom planu",rekao je Jelčić.
Galerija
( Radomir Petrić )