Pripremaju Deklaraciju za zaštitu srpskog jezika
Vuksanović je kazao da je SNS uz velike teškoće pokušao da očuva srpski jezik i njegov status, ali da imaju opstrukcije vlasti i opozicije
Deklaracija kojom će od Crne Gore, Srbije i Republike Srpske biti traženo da unaprijedi položaj sprskog jezika i ćirilice biće usvojena na naučnom skupu koji je danas počeo u Podgorici.
Na otvaranju skupa “Srpski jezik i ćirilica i osnove srpskog identiteta” predsjednik Srpskog nacioalnog savjeta (SNS), Momčilo Vuksanović, najavio je da će učesnici u dvodnevnoj raspravi usaglasiti stavove i usvojiti Deklaraciju.
On je ponovio ocjene da je srpski narod diskriminisan, pa i njegov jezik, kao osnova identiteta.
Vuksanović je kazao da je SNS uz velike teškoće pokušao da očuva srpski jezik i njegov status, ali da imaju opstrukcije vlasti i opozicije.
On je kazao da se došlo u situaciju da je srpski jezik, koji je još većinski, dobio status jezika manjinskih naroda.
“To je velika nepravda. Nepravda je i ne samo promjena naziva jezika u školama, za koju su bili predstavnici Srba u parlamentu već i izmjena nastavnog plana i programa. Moramo vidjeti kako dalje, i kako da sačuvamo srpski jezik i ćirilica”, smatra Vuksanović.
On je rekao da u Crnoj Gori nema većinskog naroda, i da Srbi ne mogu biti manjina.
Vuksanović je kazao da u Savjetu pokušavaju da iskoriste sve mogućnost i da novcem iz Fonda za manjine ostvaruju brojne projekte.
On je rekao da bi bili srećni kada bi Srbi imali prava koja imaju Albanci, kao što je puno pravo na školavanje na svom jeziku, u svojim školama, i sa srazmjernom zastupljenošću u administraciji.
“Svi su protiv nas, čak je i Ministarstvo za ljudska i manjinska prava pokušalo da nas ugasi pomoću predstavnika Srba iz opozicije. Ministartvo mijenja zakon kako bi nas istisnuli, i smanjuju donacije”, naveo je Vuksanović.
Prema njegovim riječima, predstavnici Srba u parlamentu moraju shvatiti da “nije isto biti Srbin u Skupštini, i na ulici, bez posla”.
On je kazao da postoji mogućnost da SNS obusatavi neke aktivnosti, za koje nemaju uslova i novca.
“Naš nacionalni interes je da djeca uče srpski i znaju ćirilicu, i to treba da je interes i političara i predstavnika civilnog sektora”, zaključio je on.
( Mina )