Protiv umora, prehlade i starenja: Šipurak

Šipurak je pun vitamina C i K, karotenoidima likopenom i B karotenom, invertnim šećerom i saharozom, pektinima, taninima

362 pregleda2 komentar(a)
12.10.2014. 07:27h

Zbog vrijednih sastojaka šipurak se ne koristi samo u jačanju imuniteta, već je i odličan tonik za njegu kože.

U ovom periodu godine, kućna apoteka je nezamisliva bez šipurka, šipka ili divlje ruže (Rosae pseudofruktus). Izuzetno je ljekovit i sadrži hranljivo biljno ulje.

Plod se bere ručno, krajem septembra i u oktobru, kada sazrijeva, ali i do prvih dana decembra.

Suši se na suncu ili u sušarama, na temperaturi od 80 stepeni, nakon toga je tvrd, smežuran, sjajan i tamnocrvene boje. Ima slatko-kiseli ukus i nema miris.

Sjeme sadrži oko 10 odsto masnog ulja, koje je bogato oleinskom, linolnom i linoleinskom kiselinom.

Šipurak je pun vitamina C i K, karotenoidima likopenom i B karotenom, invertnim šećerom i saharozom, pektinima, taninima.

Zbog vrijednih sastojaka, koristi se kao tonik, vitaminski napitak protiv prehlade i gripa, kao blagi diuretik i laksativ. Džem i marmelada se kod nas tradicionalno pripremaju, a ono što je možda manje poznato je da se vitamin C čak godinu dana zadržava u ovim slatkim zimnicama.

Čaj od divlje ruže djeluje efikasno kod umora, malaksalosti i anemije, pročišćava krv, pomaže organima za varenje, podstiče izlučivanje urina bez nadražaja bubrega. Sprečava stvaranje pijeska, ublažava upale urinarnog trakta.

Ulje ove biljke se koristi u kozmetici, aktivna je supstanca u preparatima za upalu kože. Primjenjuje se lokalno u terapiji ekcema, akni i psorijaze, a preporučuje se posebno za njegu izrazito suve i zrele kože. Istraživanja su pokazala da masno ulje divlje ruže blagotvorno djeluje na ćelije epiderma. Najčešće se dodaje losionima za tijelo, kupkama, šamponima, balzamima za usne i kremama za lice i ruke.

Recepti

Za početak dana

Kašiku usitnjenog, osušenog ploda prelijte sa dvije šolje vrele vode, ostaviti pola sata. Ohladite, procijedite, dodajte po želji kašiku meda i popijte prije jela. Savršen je za rasanjivanje i dobro raspoloženje.

Jači imunitet

Tri supene kašike usitnjenog, sušenog ploda šipurka potopite u 0,5 l hladne vode i ostavite da stoji tri dana. Zatim prokuvajte pola sata, ostavite da se prohladi pa procijedite i pomiješajte sa istom količinom mlijeka, zasladite kašikom meda. Pijte pred spavanje. Čaj jača organizam, posebno kod starijih osoba.

Suv kašalj i prehlada

Supenu kašiku dobro usitnjenog suvog ploda šipka prelijte sa 2 dl ključale vode, poklopite i ostavite da odstoji 15 minuta. Procijedite, zasladite kašičicom bagremovog meda i pijte prije jela, tri puta na dan. Ako je nazeb uzrok kašlja, pijte ga češće. Važno je da uvijek bude sveže spremljen, nikako podgrijan.

Galerija

Šipurak FOTO: Shutterstock.com
Šipurak FOTO: Shutterstock.com