Opštine traže od Vlade da im otpiše dug i da zadrže komunalije
Predstavnici lokalnih samouprava predlažu da im se omogući da postojeće kredite vraćaju po povoljnijim uslovima
Opštine smatraju da bi popravile finasijsku situacija ako bi im Ministarstvo finansija otpisalo dio potraživanja za neplaćene poreze i doprinose na plate zasposlenih, omogućilo da te obaveze otplaćuju na duži period i ako zadrže naknadu na komunalno opremanje građevinskog zemljišta koja bi prema zaključku Vlade trebalo da bude ukinuta 2016.
Poboljašanju finansijskog položaja opština resor kojim rukovodi ministar Radoje Žugić može pomoći, kako ističu za "Vijesti" predstavnici lokalne samouprave, tako što će im se omogućiti da postojeće kredite vraćaju po povoljnim uslovima i kroz obezbjeđivanje novčane pomoći da se izmire povjerioce.
Ministarstvo je pred ljetnji odmor za početak septembra najavilo hitan sastanak sa predstavncima opštinskih vlasti na kome treba da se dogovore kako da se pomogne opštinama koje su ugrozile svoju finasijsku nezavisnost.
"Vijestima" je u tom resoru rečeno da će detaljne informacije o sastanku imati naredne sedmice.
Zvanični podaci Ministarstva sa kraja marta ove godine pokazuju da su visoki nivoi kreditne zaduženosti i neizmirenih obaveza dva ključna problema finansiranja opština koje su po tom osnovu opteretile svoje budžete sa ukupno 279 miliona eura.
Od tog iznosa se 171 milion odnosi na dug po kreditima, a 108,6 miliona na neizmirene obaveze (za plate, poreze, kapitalne izdatke, transfere za socijalnu zaštitu...).
Ove opštinske obaveze bilježe povećanje od 55 miliona u odnosu na kraj 2012. godine, što su posljednji dostupni zvanični podaci za ranije godine.
U Opštini Nikšić,kojom rukovodi gradonačelnik Veselin Grbović, rekli su da je zaduženje od oko 16 miliona nastalo zbog preambiciono postavljenih planova u dugom vremenskom periodu, nepotrebnih investicionih aktivnosti, visokog nivoa neracionalnih trošenja, kao i nemogućnošću naplate dijela prihoda kojima bi dug smanjili za oko pet miliona.
"Ministru Žugiću ćemo reći da država mora da otpise dio potraživanja za neplaćene poreze i doprinose na zarade zaposlenih i pomogne da se pronađu partneri sa kojim bi bilo moguće restrukturirati sadašnje nepovoljne kredite komercijalnih banaka. Uz to, država bi morala učiniti napor da promijeni modele naplete nekih opštinskih prihoda", kazali su u Opštini Nikšić.
Iz kabineta predsjednika Opštine Berane Dragoslava Šćekića rečeno je da su, kada je nova vlast izabrana krajem marta ove godine, zatekli dug od 15,3 miliona eura u koji su uključena i javna preduzeća. Od tog iznosa se na obaveze za zarade, poreze i doprinose odnosi 9,1 milion, obaveze prema bankama 4,2 miliona i prema povjeriocima dva miliona.
"To zaduženje je nastalo zbog neadekvatne tekuće javne potrošenje, prekomjernog zaduženja, nedomaćinskog ponašanja prethodnog rukovodstva. Zaduženje je bilo u cilju izmirenja obaveza po osnovu kapitalnih investicija, isplate otpremnina i neizmirenih obaveza prema zaposlenima, ali nijedan od tih problema nije riješen. Uz to, jedan broj radnika koji su proglašeni tehnološkim viškom i nezakonito otpušteni sa posla u sudskim sporovima je vraćen na posao uz isplatu naknade štete na teret opštinskog budžeta", rekli su u kabinetu Šćekića.
Šćekić očekuje da probleme riješe uz pomoć Ministarstva tako što bi restrukturirali kredite opštine po povoljnijim uslovima, reprogramirali dug za poreze i doprinose sa dužim rokom otplate i uz novčanu pomoć Ministarstva da izmire povjerioce.
Lazović zbog dugova protiv Vladine odluke o ukidanju naknada za komunalije
Predsjednik opštine Budva Lazar Rađenović namjerava da Ministarstvu finansija predloži da se smanji poreski dug tako što bi država preuzela nekretnine opštine u tržnom centru “Tre canne”.
On je naglasio da želi da "otvori priču” o perspektivi komunalija za opremanje zemljišta pošto postoje signali za njihovo ukidanje za koje nijesu spremni. Prema zaključku Vlade sa kraja prošle godine ovu naknadu opštine treba da ukinu do 2016. godine jer predstavlja biznis barijeru a u većini zemalja EU ne postoji ili je u simboličnom iznosu.
Opština Budva je zadužena 69,10 miliona eura, a ima neizmirene obaveze od 32,67 miliona. Najveći dio zaduženja se odnosi na kredit od 58,6 miliona za rješenje problema otpadnih voda, a koji će se vraćati 20 godina.
Ovaj kredit biće vraćan kroz uvećane račune za vodu građanima i preduzećima u Budvi. Rađenović je rekao da je najveći dio duga nastao u vrijeme ekonomskog buma zbog pretjerane želje za velikim investicijama.
“Tih godina nije rađeno skladno planiranje prihoda i izdataka za infrastrukturu. Te obaveze sadu su svedene na 30 miliona. Podržavamo stav Žugića da se podiže nivo fisklane odgovornosti", rekao je Rađenović. Očekuje da će u se septembru i oktobru naplatiti do pet miliona eura komunalija od investitora velikih projkata.
( Ekipa Vijesti )