IZJ: Nema registrovanih slučajeva oboljenja od groznice Zapadnog Nila

Iz Instituta su agenciji MINA kazali da se ne može sa sigurnošću isključiti mogućnost importacije ili registrovanja slučajeva te bolesti na teritoriji Crne Gore, jer su ove sezone već registrovani slučajevi groznice Zapadnog Nila u državama u okruženju

103 pregleda0 komentar(a)
komarac, Foto: Shutterstock
01.09.2018. 12:41h

U Crnoj Gori, od početka godine, nije registrovan nijedan slučaj obolijevanja od groznice Zapadnog Nila, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje.

Iz Instituta su agenciji MINA kazali da se ne može sa sigurnošću isključiti mogućnost importacije ili registrovanja slučajeva te bolesti na teritoriji Crne Gore, jer su ove sezone već registrovani slučajevi groznice Zapadnog Nila u državama u okruženju.

Oni su naveli da od 2015. godine na teritoriji Srbije registrovan je veliki broj potvrđenih slučajeva, dok u Crnoj Gori u tom periodu praćenja, nije bilo registrovanog obolijevanja.

Iz Instituta su podsjetili da Centar za kontrolu i prevenciju bolesti IJZ kontinuirano prati epidemiološke novosti u vezi sa registrovanim slučajevima groznice zapadnog Nila, tokom perioda moguće transmisije od jula do novembra, u zemljama Evropske unije (EU), kao i u susjednim zemljama.

Kako je saopšteno, kod 80 odsto inficiranih osoba bolest prolazi bez simptoma, a oko 20 odsto zaraženih osoba ima blagu kliničku sliku, koju karakteriše povišena tjelesna temperature, bolovi u mišićima, mučnina, povraćanje i ponekad otok limfnih žlijezda ili ospa po trupu.

„Kod manje od jedan odsto zaraženih dolazi do razvoja teške kliničke slike, odnosno neuroinvazivnog oblika bolesti meningitis ili encefalitis“, rekli su iz Instituta.

Simptomi infekcije, kako se navodi, obično traju nekoliko dana.

„U slučaju blažih simptoma bolest prolazi spontano, dok u slučaju teže bolesti simptomi mogu da traju nekoliko nedjelja i oboljeli se hospitalizuju. Ne postoji specifična terapija za ovo oboljenje“, kazali su iz Instituta.

Groznica Zapadnog Nila se prenosi ubodom zaraženog tropskog komarca, takozvani azijski tigrasti komarac, a izazivač te bolesti je virus Zapadnog Nila.

Osnovne mjere zaštite, kako su naveli iz Instituta, odnose se na tretman nad komarcima u postupku zaprašivanja gradskih sredina i na prevenciju uboda komaraca.

Iz IJZ su kazali da su opšte mjere prevencije izbjegavanje područja sa velikim brojem insekata, kao što su šume i močvare.

„Klima uređaj je veoma efikasno sredstvo zaštite od komaraca i drugih insekata, ukoliko im je onemogućeno da uđu kroz prozore i vrata. Mrežice za komarce su odlično sredstvo za ličnu zaštitu za vrijeme spavanja, a valjalo bi koristiti i električne aparate koji ispuštaju sredstvo za uništavanje komaraca u zatvorenom prostoru“, poručili su iz Instituta.

U slučaju putovanja u inostranstvo, kako su savjetovali, pogotovo ako se radi o tropskom i suptropskom području, obavezno je pridržavati se svih navedenih mjera prevencije koje podrazumijevaju i preventivno uzimanje ljekova prije odlaska, tokom boravka i po povratku iz malaričnih područja.

„U slučaju pojave bilo kakvih simptoma bolesti po povratku sa putovanja, odmah se javiti izabranom ljekaru i navesti podatak o putovanju i eventualnom ubodu komarca ili drugih insekata“, zaključili su iz Instituta.