Drobnič: Znanje jezika posebno bitno za male nacije
Pejović je podjsjetio da se u EU govori oko 220 jezika, što čini tri odsto ukupnog broja jezika na svijetu, dok sa 28 država članica EU ima 24 službena jezika
Poznavanje stranih jezika posebno je bitno za pripadnike malih nacija, kazao je šef Delegacije Evropske unije (EU) u Crnoj Gori Mitija Drobnič, povodom obilježavanja Evropskog dana jezika.
Kancelarija glavnog pregovarača Crne Gore sa EU u saradnji sa EU Info Centrom, povodom Evropskog dana jezika, organizovala je radionicu na različitim jezicima u kojoj su učestvovali ambasadori i učenici osnovnih škola Oktoih, Štampar Makarije i Musa Burzan.
Drobnič je kazao da Crna Gora, kao i Slovenija, mala nacija, a da je znanje stranih jezika posebno bitno za takve države.
„Mi pripadamo malim narodima i ne možemo sve informacije naći na našim, zato moramo učiti strane jezike“, poručio je Drobnič.
Znanje i sposobnosti pripadnika malog naroda, kako je naveo, dolaze do izražaja samo u kombinaciji sa znanjem stranih jezika.
Prema njegovim riječima, EU bi trebalo da svoje različitosti iskoristi na najbolji mogući način.
Glavni pregovarač Crne Gore sa EU, ambasador Aleksandar Andrija Pejović, kazao je da se danas na drugačiji način proslavlja Evropski dan jezika, kako bi pokazali kako na djelu izgleda Evropa raznolikosti, "ujedinjena u svojim različitostima".
On je rekao da jezik ne poznaje granice.
Pejović je podjsjetio da se u EU govori oko 220 jezika, što čini tri odsto ukupnog broja jezika na svijetu, dok sa 28 država članica EU ima 24 službena jezika.
„Ovi jezici sami po sebi su veoma raznoliki, a ta raznolikost u jezicima govori o onome što danas Evropa zaista jeste“, kazao je Pejović.
On je rekao da je Crna Gora na putu ka članstvu u EU, pa će uskoro i crnogorski jezik biti dio grupe službenih jezika EU, a samim tim ćemo, kako je naveo, zauzeti mjesto koje nam pripada.
„Bićemo u mogućnosti da koristimo sve instrumente koje poznaje EU kako bi promovisala raznolikost i unaprijedila jezičku politiku“, ocijenio je Pejović.
On je, obraćajući se učenicima osnovnih škola, kazao da je budućnost u učenju stranih jezika i u mobilnosti, odnosno „u prilici da jednog dana vidimo što više zemalja, tamo studiramo i iskoristimo sve mogućnosti koje nam se pružaju“.
Evropski dan jezika obilježava se od 26 septembra. 2001.godine, a na inicijativu Savjeta Evrope, sa ciljem promocije jezika, podsticaja jezičke i kulturne različitosti, ukazivanje na važnost učenja jezika i cijeloživotnog učenja stranih jezika.
( Mina )