Svađali se Vuković i Maraš
Maraš je kazao da ga je Vuković nazvao "štetočinom ”, dok poslanik DPS-a kaže da je to izjavio, ali da se Maraš sam prepoznao
Sjednicu Radne grupe za izborno zakonodavstvo juče je obilježio verbalni incident između poslanika DPS-a Miodraga Vukovića i predstavnika MANS-a Vuka Maraša za kojeg je Vuković kazao da je “politička štetočina”.
Maraš je “Vijestima” kazao da ga je poslanik DPS-a vrijeđao na sjednici Radne grupe.
"Doživio sam da me Vuković brutalno naziva štetočinom i nevaspitanim čovjekom, očigledno iznerviran predlozima MANS-a koji će dovesti do toga da se prekine sa krađom glasova. Na to je reagovala predsjednica Radne grupe Draginja Vuksanović koja je upozorila Vukovića da prestane sa takvim ponašanjem, ali i svi ostali predstavnici opozicionih partija”, rekao je Maraš.
Vuković tvrdi da je pominjao “političku štetočinu” i da je mislio na Maraša, iako ga nije imenovao na sjednici.
"Maraš se sam prepoznao a i ostali poslanici su odmah gledali u njega”, kazao je on.
Vuković tvrdi da je Maraš prekršio dogovor Radne grupe, koja je zatvorena za javnost, da izjave medijima daje samo Vuksanovićeva i da je pri tom počeo i da “utvrđuje i psihološka stanja poslanika”.
“To svakako ne doprinosi kvalitetu rada, već šteti. Ja nemam namjeru nikoga da prevaspitavam, ali to što je rekao medijima, Maraš nije predložio na sjednici”, rekao je Vuković.
Predstavnik MANS-a je kazao da će se zbog incidenta na radnoj grupi obratiti Kolegijumu predsjednika parlamenta.
“Obratiću im se sa zahtjevom da se sačuva dignitet parlamenta i da se prekine sa takvim ponašanjem poslanika”, rekao je Maraš, navodeći da je predstavnicima NVO rečeno da ne mogu komentarisati stavove partija niti bilo šta što je u formi dogovora Radne grupe.
Prema saznanjima “Vijesti” na sjednici je bilo varnica i verbalnih sukoba između Vukovića i poslanika DF-a Milutina Đukanovića.
Predsjednik odbora će se izabrati ustupcima
Vuksanović je “Vijestima” kazala da još uvijek nije postignut dogovor ko će predsjedavati odborom za nadzor primjene izbornih zakona, već da će se o tome Radna grupa izjasniti tek nakon što završe rad na Zakonu o finansiranju političkih subjekata.
“Sve kolege su se saglasile da vidimo kako će teći rad na zakonu jer će tu biti amandmana i možda od strane svih partija, pa će m ožda u kontekstu tih ustupaka biti ustupaka vezano za predsjedavanje odborom”, rekla je Vuksanovićeva.
MANS: Kolegijum da obezbijedi civilizovanu komunikaciju
Mreža za afirmaciju nevladinig sektora (MANS) danas je zatražila da Kolegijum predsjednika Skupštine obezbijedi minimum uslova za civilizovanu komunikaciju u Radnoj grupi koja se bavi izbornim pitanjima.
MANS je, kako je naveo, u saradnji sa članicom Radne grupe poslanicom Azrom Jasavić u srijedu predložio amandmane na predlog Odluke o obrazovanju Odbora za praćenje primjene zakona i drugih propisa od značaja za izgrađivanje povjerenja u izborni proces.
MANS-u je, kako je naveo Maraš, razumljivo što je DPS frustriran, “jer je činjenica da je ta partija ostala u manjini kada je u pitanju spremnost parlamenta za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, naročito izborne korupcije”
"Amandmanima smo predložili da se ograniči vrijeme u kojem je potrebno da institucije Odboru dostave tražene informacije i da se svi materijali u radu Odbora proaktivno objavljuju na sajtu Skupštine i ovi amandmani su prihvaćeni", rekao je Maraš.
Prema njegovim riječima, očigledno su Vukoviću zasmetala preostala dva, veoma važna amandmana koje su predložili, o kojima će se raspravljati na sledećoj sjednici.
"Tim amandmanima se Odboru omogućava da kroz posjete institucijama, na licu mjesta utvrdi na koji način se primjenjuju izborni propisi i predviđa obaveza da daje mišljenja na sve propise koji se u parlamentu razmatraju a koji mogu na bilo koji način uticati na izborni proces", objasnio je Maraš.
On kazao da je jasno da DPS-u primarno smeta učešće MANS-a u ovom radnom tijelu, zbog toga što je ta NVO otkrila, dokumentovala i prijavila ozbiljna kršenja zakona od funkcionera te partije.
"Sva otkrivena kršenja zakona imala su za cilj da se utiče na izborni rezultat zloupotrebom državnih fondova, uključujući mahinacije za socijalnom pomoći, zapošljavanje u državnoj upravi, dodjelu kredita i subvencija i korišćenje drugih mehanizama o kojima je bilo riječi u aferi Snimak", smatra Maraš.
MANS-u je, kako je naveo, razumljivo što je DPS frustriran, “jer je činjenica da je ta partija ostala u manjini kada je u pitanju spremnost parlamenta za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, naročito izborne korupcije”.
“Ali to nije razlog da na takav način poslanici te partije pokušavaju da opstruiraju rad ove Radne grupe i čine sve kako ne bi došlo do unaprjeđenja pravnog i institucionalnog okvira za sprječavanje izbornih prevara", poručio je Maraš.
On smatra da se stvarna politička volja te partije, da se bori protiv izborne korupcije najbolje ogleda i u Nacrtu zakona o finansiranju političkih partija koji je predložila Vlada.
“U Nacrtu zakona nema ni slova o najozbiljnijim vidovima izbornih prevara na koje smo do sada ukazali, niti su se ti konkretnih mehanizmi za kupovinu glasova pokušali zakonom preventirati na bilo koji način”, precizirao je Maraš.
Kako je rekao, jasno je DPS nema politički interes da sve bude po zakonu, “jer to nije okruženje u kojem je ta partija naučila da funkcioniše, pa su odlučili da pokušaju da zakon prilagode sebi”.
( Mina, Darvin Murić )