Salmond podnio ostavku na mjesto premijera Škotske

"Za mene kao lidera, moje vrijeme je skoro isteklo, ali se za Škotsku kampanja nastavlja i san nikad neće umrijeti", rekao je Salmond

0 komentar(a)
19.09.2014. 19:23h

Škotska je odbacila nezavisnost na istorijskom referendumu koji je prijetio da pocijepa Ujedinjeno Kraljevstvo, izazove finansijsku pometnju i smanji globalni uticaj Britanije. Glas za 307-godišnju uniju znači olakšanje za milione Britanaca, uključujući britanskog premijera Dejvida Kamerona, čija je funkcija bila stavljena na kocku, a i za saveznike širom svijeta.

Unionisti su se radovali, ljubili, pili vino i pivo u Glazgovu, najvećem škotskom gradu u kojem su pobijedili secesionisti, dok je nacionalistički lider Aleks Salmond priznao poraz i nekoliko sati kasnije rekao novinarima da će podnijeti ostavku.

Protivnici nezavisnosti su osvojili 55 odsto glasova a separatisti 45 odsto nakon što je prebrojano svih 3,6 miliona glasova - što je rekordni odziv od 85 odsto. Međutim, lideri iz cijelog Ujedinjenog Kraljevstva su saopštili da se unija mora promijeniti da bi opstala.

"Za mene kao lidera, moje vrijeme je skoro isteklo, ali se za Škotsku kampanja nastavlja i san nikad neće umrijeti", rekao je Salmond novinarima u Edinburgu, škotskoj prijestonici koja je podržala Ujedinjeno Kraljevstvo.

Salmond je rekao da neće prihvatiti imenovanje za lidera Škotske nacionalne stranke na godišnjoj konferenciji u novembru i da će potom dati ostavku na funkciju prvog ministra Škotske. Premijer Britanije je rekao da je pitanje škotske nezavisnosti riješeno za jednu generaciju.

"Ne može biti sporova, ponovnog glasanja, čuli smo volju škotskog naroda", rekao je Kameron ispred zvanične rezidencije u Dauning stritu.

Sterling je znatno ojačao u odnosu na dolar i euro po objavi rezultata. Vrijednost britanskih obveznica i akcija je porasla a glavne britanske kompanije povezane sa Škotskom su pozdravile odluku. Ranije danas, Salmond je upozorio britanske političare u Londonu da moraju poštovati predreferendumsko obećanje o većim ovlašćenjima za Škotsku.

"Škotska je većinski odlučila da, u ovom stadijumu, ne postane nezavina država. Prihvatam tu presudu naroda i pozivam cijelu Škotsku da prihvati demokratsku presudu naroda Škotske", rekao je.

Zbog porasta podrške škotskim separatistima tokom dvije nedjeljelje uoči glasanja 18. septembra, britanski političari su se istrčali i obećali veća ovlašćenja Škotskoj, što je naljutilo neke engleske zakonodavce u Vestminsteru.

Federalno kraljevstvo?

Nastojeći da ublaži ljutnju, Kameron je obećao da će donijeti novo ustavno uređenje koje će Škotskoj dodijeliti obećana ovlašćenja ali i veću kontrolu Engleskoj, Velsu i Sjevernoj Irskoj.

"Isto kao što će Škotska u škotskom parlamentu glasati o porezu, potrošnji i socijalnim pitanjima, tako bi i Engleska, Vels i Sjeverna Irska trebalo da mogu glasati o tome", rekao je Kameron.

Komentatori kažu da Kameronovo obećanje većih ovlašćenja djelovima UK, uobličeno kao ustavna revolucija, ima za cilj uspavljivanje „usnule zvijeri engleskog nacionalizma“. Kameronovi konzervativci su doživjeli prelazak članova u britansku evroskeptičnu stranku UKIP, uoči referenduma o članstvu u EU, koji je Kameron obećao do kraja 2017. ako pobijedi na izborima 2015.

"Ono što sam jutros čuo nije me ubijedilo da Kameron ozbiljno želi da se time pozabavi", rekao je lider UKIP-a Najdžel Faradž.

Bilo kakvo britansko glasanje o napuštanju EU bi vjerovatno podstaklo pozive škotskih nacionalista na novo glasanje o nezavisnosti. Nacionalisti su tokom kampanje poručivali da bi Škoti, a ne London, trebalo da vladaju Škotskom u cilju izgradnje bogatije i pravednije države. Iako su nacionalisti dobili u Glazgovu, nisu dostigli rezultat iz anketa prije glasanja, koje su prognozirale krajnje tijesan rezultat.

"Izabrali smo jedinstvo umjesto podjela i pozitivnu promjenu umjesto nepotrebnog razdvajanja", rekao je Alister Darling, lider tabora "Bolje zajedno".

Unionisti su upozoravali da će nezavisnost smanjiti uticaj UK u svijetu i posijati finansijsku, ekonomsku i političku neizvjesnost tokom mjeseci pregovora oko haotičnog razvoda.

SAD i EU pozdravili rezultat

Američki predsjednik Barak Obama i lideri Evropske unije su jasno poručili da žele da Ujedinjeno Kraljevstvo ostane na okupu.

Evropska komisija je saopštila da je rezultat glasanja dobar za „ujedinjenu, otvorenu i snažniju Evropu“ a generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen je pozdravio vijest da se UK neće cijepati.

Belgijanac Karel De Guht, komesar EU za trgovinu, u čijoj rodnoj Flandriji raste nacionalistički pokret, saopštio je da bi odvajanje Škotske imalo „kataklizmični“ efekat za Evropu, izazivajući domino efekat širom kontinenta. Dok su škotski lideri obećali da će raditi zajedno, narod je ostao podijeljen u radosti i razoačaranju oko sudbine zemlje.

"Apsolutno zadivljujuće", rekao je aktivista unionističke kampanje Stiven Staners.

"Vikali su najjače, pa je izgledalo da su većina. Ali, mi smo očigledno tiha dostojanstvena manjina. I uspjeli smo. I to pokazuje da Škotska voli UK i da UK voli Škotsku".

Međutim, Kelam Martin, 21-godišnji student istorije na Univerzitetu Edinburg, koji je glasao za nezavisnost, rekao je da će se pitanje secesije vratiti.

"To je razočaravajući rezultat, ali je pripremio teren za nastavak,“ rekao je Martin. „Sve dok postoje nedostaci, biće poziva za nezavisnost. Duh se ne može vratiti u bocu pošto je izašao".

Kraljica sigurna u jedinstvo

Britanska kraljica Elizabata je rekla juče da je sigurna da će Škoti moći da se ujedine u duhu uzajamnog poštovanja nakon podjela oko referenduma.

"Za mnoge u Škotskoj i drugdje danas, biće jakih osjećanja i suprotstavljenih emocija - među porodicama, prijateljima i komšijama", rekla je u rijetkom saopštenju.

"To je, naravno, u prirodi snažne demokratske tradicije koju uživamo u ovoj zemlji. Međutim, ne sumnjam da će te emocije biti ublažene razumijevanjem osjećanja drugih", dodala je.

Kraljica je istakla da bi trebalo imati na umu da nam je, „uprkos nizu stavova koji su izraženi, zajednička trajna ljubav prema Škotskoj, što je jedna od stvari koje pomažu da se svi ujedinimo.“

"Znajući narod Škotske, ne sumnjam da su Škoti, kao i ostali širom UK, u stanju da izraze čvrste stavove a zatim se ponovo ujedine u duhu uzajamnog poštovanja i podrške, da rade zajedno za budućnost Škotske i svih djelova zemlje", navedeno je u saopštenju.

Galerija