"Vikiliks" objavio spise: Makedonija još 2008. pristala na promjenu imena

Šef grčke diplomatije Nikos Kocijas kaže da se bivši makedonski premijer Nikola Gruevski pretvarao da ne želi rješenje spora o imenu

171 pregleda6 komentar(a)
Makedonija, Foto: Shutterstock
03.09.2018. 19:10h

Skoplje je još 2008. pristalo da država promijeni ime u Republika Sjeverna Makedonija, pod uslovom da to uključuje priznavanje "makedonskog" jezika i nacionalnosti, navodi se u dokumentu američke ambasade u Skoplju koji je objavio "Vikiliks", a prenosi portal "Katimerini".

Šef grčke diplomatije Nikos Kocijas kaže da se bivši makedonski premijer Nikola Gruevski pretvarao da ne želi rješenje spora o imenu.

Povjerljivi dokument pod imenom "Šta treba da urade Makedonci da riješe spor oko imena", datiran je na 29. jul 2008. godine, a sastavio ga je tadašnji američki ambasador u Skoplju Žilijen Milovanović.

Dokument je pokazao da se ciljevi Makedonije nisu mnogo promijenili u posljednjoj deceniji i da su u određenoj mjeri postignuti grčko-makedonskim sporazumom od juna ove godine, piše Tanjug.

U prvom dijelu dokumenta spominje se da je Milovanović svoje zaključke predstavio nakon razgovora sa tadašnjim predsjednikom i premijerom Makedonije Brankom Crvenkovskim i Nikolom Gruevskim i naveo koji bi uslovi bili prihvatljivi za zemlju.

"Ambasada SAD u Skoplju ocjenjuje da je makedonska vlada spremna da zarad otvaranja puta u NATO i članstvo u EU pristane na ime Republika Sjeverna Makedonija u svim međunarodnim organizacijama", navodi se u dokumentu američke ambasade u Makedoniji.

Takođe, dodaje se i da bi nacionalnost i jezik trebalo da zadrže pridjev "makedonski", ali da s tim treba pažljivo postupati – možda u vidu nekog aneksa ili internog dokumenta UN koji neće biti predmet odobravanja grčke strane, prenosi grčki portal.

Kocijas: Gruevski se pretvarao da je prisiljen na kompromis

Bivši makedonski premijer Nikola Gruevski se pretvarao da ne želi rješenje spora o imenu, izjavio je šef grčke diplomatije Nikos Kocijas, reagujući na povjerljive diplomatske komunikacije "Vikiliksa" koje ukazuju na to da je Makedonija bila spremna da još 2008. godine prihvati promjenu imena.

"Poznato je da Gruevski nije želio ikakvo rješenje o sporu imena. Kako bi se rugao međunarodnim igračima, pretvarao se da je prisiljen na kompromis. Niko mu nije vjerovao, sem, ako se prisjetimo, gospodin Micotakis", rekao je Kocijas.

Oglasio se i Micotakis koji je objavu "Vikiliksa" nazvao tragičnom.

"Danas saznajemo od 'Vikiliksa' da je Skoplje od 2008. godine tražilo da se država preimenuje u 'Sjevernu Makedoniju', a da njihove ljude naziva 'Makedoncima', koji navodno pričaju 'makedonskim jezikom' i to na najtragičniji način potvrđuje ono što ja već mjesecima pričam - da su premijer Cipras, ministar odbrane (Panos) Kamenos i Kocijas željeli da predstave svoj izuzetno štetan sporazum po Grčku uspjehom, a koji je zadovoljio ono što Skoplje traži godinama i koji je odbila svaka prethodna vlada."

Ponovio je da Nova demokratija neće ratifikovati ovaj sporazum, prenosi Katimerini.

Grčka i Makedonija postigli su ove godine sporazum o sporu imena Makedonije, koji su svjetski mediji nazvali "istorijskim".