Sedamdeset godina od akcije "Dakota": Narod Pive je pravi heroj

"Preplavili su me tuga i radost. Tuga zbog toliko izgubljenih mladih života, a radost što sam došao da odam počast ovom narodu, borcima, tom događaju", kaže rezervni pukovnik koji je 15 puta odlikovan

219 pregleda1 komentar(a)
Milan Surla pored spomenika u Breznima, Foto: Svetlana Mandić
08.09.2014. 17:09h

Milan Surla iz gradića Gračac, ispod Velebita, imao je 17 godina kada je kao vojnik Šeste ličke divizije bio odstupnica u Pivi, dok je u selu Brezna, tridesetak kilometara od Nikšića, evakuisano preko hiljadu ranjenika. Poslije 70 godina prvi put je došao u mjesto gdje je u toku avgusta 1944. godine samo iz njegove divizije poginulo 80 boraca, a više od 200 je ranjeno.

„Dobili smo zadatak da krenemo za Srbiju, ali pošto je ostao veliki broj ranjenika ostali smo da pomognemo da se oni evakuišu na sigurno mjesto, da ne padnu u ruke mnogo brojnijem, naoružanijem i nahranjenijem neprijatelju. Gonila nas je u stopu neprijateljska 'Princ Eugen divizija' koja nam nije dala da se odmorimo, naspavamo, da jedemo", prisjeća se 87-godišnji Surla.

Uspjeli su, kaže on, da izvrše humani zadatak i obezbijede uspješnu evakuaciju ranjenika. U tome im je pomogao i narod Pive.

„Prvi put sam ovdje poslije 70 godina. Idem ovim krajem i ne mogu da se snađem. Bio sam i u Borkovićima gdje je pogunuo naš komandat Prvog bataljona. Suze su mi pošle. Naviru emocije i uspomene na one dane kada smo prilično neobučeni, takoreći goli i bosi, slabo naoružani, izdržali nalete mnogo brojnijeg i opremljenijeg neprijatelja. Preplavili su me tuga i radost. Tuga zbog toliko izgubljenih mladih života, a radost što sam došao da odam počast ovom narodu, borcima, tom događaju", kaže rezervni pukovnik koji je 15 puta odlikovan.

Ali, ne smatra sebe herojem. Heroj je, kaže, svaki čovjek koji se borio u NOR-u.

„Ovaj narod je heroj", riječi su Surle, jednog od osmorice živih boraca koji su učestvovali u operaciji „Dakota", 22.avgusta 1944.

Juče su članovi Udruženja boraca, potomaka i poštovalaca NOR-a Šeste ličke proleterske divizije „Nikola Tesla" i 35. Ličke udarne divizije, posjetili Pivu i poklonili se sjenima palih žrtava. Išli su do Borkovića, Brezana, Dola i evocirali uspomene na dane kada je Piva ostala bez 20 odsto stanovništva. Sa njima su bili i članovi SUBNOR-a Crne Gore, UBNOR-a Plužina, Antifašista žena CG, SUBNOR-a i antifašista Žabljak, delegacija Šavnika i Žabljaka, predsjednik SO Žabljak Vidoje Tončić i domaćin, predsjednik Opštine Plužine, Mijuško Bajagić.

Sa improvizovanog aerodroma ranjenici prebačeni u Italiju

Delegaciju iz Beograda predvodio je general Andrija Rašeta.

„Ovo je sveto mjesto gdje su se po oružju i krvi zbratimili Srbi iz Hrvatske i narod Crne Gore. Poslije bitke za ranjenike na Sutjesci ovo je bila najhumanija operacija u Drugom svjetskom ratu na prostoru Jugoslavije jer je u jednom danu, uz pomoć saveznika, prebačeno više od hiljadu ranjenika", kazao je general. Rezervni kapetan Mirko Vuković iz Plužina kazao je da je u Breznima napravljen improvlzovani aerodrom sa koga je oko 80 savezničkih aviona prevezlo ranjenike u Italiju. On je rekao da „ličke gromađe koje su se borile za svaku pivsku dolinu i kamen" nijesu dozvolile Njemcima da osujete akciju.