Neće u Berane sa diplomama jer nema posla
Podaci MONSTAT-a takođe pokazuju da je konstatno najveći broj ljudi koji migriraju prema jugu starosti od 25 do 40 godina
Dvadesettrogodišnja Nađa Labudović jedan je od nekadašnjih vrsnih srednjoškolaca koja je svojevremeno otišla iz Berana na studije u Podgoricu, završila u roku fakultet političkih nauka, i sasvim sigurno se neće vratiti da živi u rodnom gradu.
Bila je lučonoša beranske Gimnazije i među nekoliko fakultetskih jedinica koje postoje u Beranama kao djelovi državnog Univerziteta ili kao privatni fakulteti, nije mogla da pronađe sebe. „Tada sam odlučila da studiram fakultet političkih nauka, odsjek Socijalni rad i socijalna politika. Kao i većina moje generacije, opredijelila sam se za Podgoricu i državni Univerzitet. Završila sam u roku i prijavila sam se na Biro rada u Podgorici računajući da ću u većem gradu brže doći do posla“, kaže Nađa.
Ona sada završava pripravnički staž. Nakon toga se nada poslu u struci za stalno, a do tada je spremna da radi bilo šta, samo da ne sjedi.
„Odlučila sam da ostanem u Podgorici, jer ipak mislim da su u većem gradu i veće šanse za zaposlenje. Ne znam kada ću doći do stalnog posla, ali do tada sam sa sestrom i nekoliko koleginica pronašla stan koji ćemo zajednički plaćati. Kao i moje drugarice koje su u sličnoj situaciji, tražiću bilo kakav posao dok ne dođem do posla u struci“, priča Nađa.
Prema njenim riječima niko do njenog društva, lučonoša beranske Gimanazije, koji su u međuvremenu završili fakultete, nije se vratio da traži posao u Beranama.
Hoće li se šta promjeniti: Gradonačelnik sa prvacima
„Koliko ja znam, samo jedna drugarica koja je studirala Muzičku akademiju na Cetinju, završila je pripravnički staž u Osnovnoj muzičkoj školi u Beranama i mogla bi ostati tu da radi. Možda još jedna sa pravnim fakultetom. Svi ostali drugovi i drugarice, koji su bili među najboljim đacima Gimnazije, ostali su da traže poslove u gradovima u kojim su studirali. Šta da tražimo u Beranama i čemu se ovdje možemo nadati“, pita Nađa.
Da se situacija iz godine u godinu samo ponavlja, govori i slučaj njene mlađe sestre Nine (18). Kao i Nađa, i Nina je sa diplomom Luča završila Gimnaziju u Beranama, a onda upisala studije građevine u Podgorici. Ninina prednost je što već ima iskustvo svoje starije sestre, i unaprijed zna šta je čeka. „Mogu vam reći isto što i Nađa. Potpuno istovjetna priča. Iz moje generacije najviše lučonoša i odličnih đakaka upisalo je fakultete u Podgorici. Manji broj u Beogradu ili Kosovskoj Mitrovici. Niko nije ostao u Beranama“, kaže Nina.
Za nju je još rano da razmišlja o poslu. „Nećemo se odvajati. Bićemo zajedno. Možda se nešto i promijeni dok ja završim studije, ali mislim da sa strukom za koju sam se ja opredijelila, teško da će biti posla “, kaže Nina.
I medicinari teško dolaze do posla
U ovom gradu postoje samo četiri univerzitetske jedinice, na kojima studira oko 700 studenata iz Berana, Andrijevice, Rožaja ili Plava. Uglavnom je riječ o onima koji nijesu bili dovoljno dobri da upišu državne fakultete u Podgorici, niti imaju novca da studiraju na strani. Čak i oni kada završe, ostaju da čekaju posao na Birou rada i teško dolaze do stalnog zaposlenja. Tako, na primjer, od tri generacije Visoke medicinske škole koja postoji u Beranama kao dio podgoričkog Medicinskog fakulteta, na prste jedne ruke se mogu prebrojati djevojke i mladići koji su se zaposlili. Ako i jesu, to su uglavnom oni koji su već radili u zdravstvenim ustanovama, a studirali su uz rad, da bi po završetku školovanja obezbijedili napredovanje i veću platu u struci.
Galerija
( Tufik Softić )