Šest medalja i samo šest asova za seniorski tim

Talenat Darka Brguljana, Bogdana Đurđića, Alekse Ukropine, Đura Radovića..., odmah je bilo lako prepoznati, ali mnogo je veći broj vaterpolista koji su se u prelazu iz juniorske u seniorsku konkurenciju izgubili

246 pregleda0 komentar(a)
Aleksa Ukropina, Foto: Filip Roganović
04.09.2018. 10:14h

Srebrna medalja juniorske U19 reprezentacije sa Evropskog prvenstva u Minsku još jednom je pokazala da crnogorski vaterpolo nikada neće prestati da stvara igrače, kolika god bila baza i koliko god klubova imao.

Uz to, učinak od šest medalja na velikim takmičenjima od 2008. do danas govori da je u mlađim kategorijama sve vrijeme postojala podloga na kojoj bi mogla da se gradi budućnost, ali činjenice govore da je mali broj igrača koji je osvajao odličja u tim selekcijama - tek nešto više od njih desetak - uopšte i dobio pravu šansu u seniorskoj konkurenciji.

Talenat Darka Brguljana, Bogdana Đurđića, Alekse Ukropine, Đura Radovića..., odmah je bilo lako prepoznati, ali nažalost mnogo je veći broj igrača koji su se u prelazu iz juniorske u seniorsku konkurenciju izgubili, postali epizodisti čak i u domaćim klubovima, a nije zanemarljiv ni broj onih koji su u tom prelazu odlučili i da se više ne bave vaterpolo sportom.

ZLATO U ISTANBULU 2008.

Crna Gora je prvu juniorsku medalju osvojila 2008. u Istanbulu, iste godine kada je i seniorski tim u Malagi pokorio Stari kontinent. Činilo se tada da slijedi zlatan period za vodeni sport u državi koja ima tek nešto više od 600 hiljada stanovnika.

Tu generaciju 1989/90. predvodio je selektor Slobodan Mačić, a u bazenu su lideri bili Darko Brguljan i Filip Klikovac, te Uroš Čučković, jedina trojica igrača koji su kasnije dobili prostor u A timu.

Nastupali su tada i Marko Gopčević, Bojan Paunović, Aleksandro Kralj, Željko Dončić, ali bez ozbiljne minutaže u seniorskom sastavu.

SREBRO U HANJI 2009.

Gotovo identičan sastav je godinu kasnije vodio Petar Vico do srebra u grčkoj Hanji na EP, s tim što je u ekipi bio i Nikola Marković (1992. godište), koji je potom 2013. u Svjetskoj ligi bio kod Ranka Perovića u A selekciji.

U godinama koje su slijedile je, ipak, nestao sa radara, makar kada je nacionalni tim u pitanju.

ZLATO U VALETI 2013.

Na narednu medalju se čekalo čak do 2013, kada je Mirko Vičević sa generacijom igrača rođenih 1996. pokorio Evropu titulom na Malti. Ta generacija je obećavala i nudila najviše "materijala" A timu.

Tada su na Malti zlatnu medalju osvojili braća Miloš i Marko Konatar (golman i bek, za kojeg se vjerovalo da ga čeka ozbiljna karijera), Petar Ćetković, Stefan Pješivac, Vlado Popadić, Dimitrije Kriještorac, Danilo Adžić, Blažo Mitrović... Dvojica igrača sa očiglednim vicem u igri su se izdvojila - Bogdan Đurđić i Aleksa Ukropina.

Ovaj drugi je već 2015. debitovao na Svjetskom prvenstvu u Kazanju, a Đurđić je nekoliko ljeta "flertovao" sa seniorskom selekcijom, prije nego je ljetos zaigrao na Evropskom prvenstvu u Barseloni.

Dio seniorske ekipe je bio i Pješivac, na njega se ozbiljno računalo, a sada je daleko...

SREBRO U PODGORICI 2016.

Prije dva ljeta u Podgorici generacija igrača rođenih 1998. i mlađih stigla je do srebra na Svjetskom šampionatu pod komandom Veljka Uskokovića, kada je i najavila kontinuitet medalja na velikim takmičenjima.

Ukropina je tada bio jedan od vodećih igrača, baš kao i nadolazeća zvijezda Đuro Radović, koji je u tom trenutku bio uz A tim.

Igrao je i Nikolas Saveljić, potencijalni A reprezentativac, s tim što je sin bivšeg fudbalera Niše Saveljića sada na školovanju u Sjedinjenim Američkim Državama.

ZLATO NA MALTI 2017.

Prošle godine, takođe na Malti, Miodrag Mirović je s klupe vodio Crnu Goru do trećeg zlata u istoriji u mlađim selekcijama (godište 2000), odakle se kao najveći potencijal pokazao centar Miroslav Perković, jedan od najboljih "sidraša" u svom uzrastu na planeti.

Perković, koji je ponikao u Kataru, trebalo je da ovog ljeta bude adut i U18 reprezentacije na SP, onda i U19 na EP, ali ga je spriječila bolest koja će ga odvojiti od bazena praktično do Nove godine.

SREBRO U MINSKU 2018.

I na kraju, Slobodan Mačić je prije dva dana u Minsku, tačno 10 godina od osvojene titule u Istanbulu, potvrdio da zna kako se radi s mlađim kategorijama.

Do medalje su Crnu Goru vodili Đuro Radović, momak koji je igrao za "ajkule" na EP u Barseloni, te Petar Mijušković, Savo Ćetković, golman Miloš Krivokapić, Branko Franeta...

Za sve ove godine, dakle, neko je dobio veću, nego manju šansu, ali pamtiće se podatak da je kroz sve mlađe kategorije crnogorskog vaterpola prošlo svega šestorica igrača koji su kasnije zaigrali na velikom takmičenju u seniorskoj konkurenciji.

To su Darko Brguljan, Filip Klikovac, Uroš Čučković, Aleksa Ukropina, Đuro Radović i Bogdan Đurđić.