Put od Evrope do Crne Gore pređen je za 14 godina
Svaki pokušaj poređenja bi nas neminovno odveo na klizave, beznadežne puteve nostalgije
Arhitektura velikog grada suštinski počiva na rješenjima koja se tiču dva faktora: elementarne ćelije (sobe) i urbanog organizma kao cjeline. Ludvig Hilbersajmer Podgorički nedeljnik "Zeta" je izlazio (skoro) 11 godina - od 25. maja 1930. do 6. aprila 1941. Ukupno je objavljeno 557 brojeva. Pored evropske politike, kojoj je pripadao apsolutni primat u uređivačkoj koncepciji lista, te državne politike - država se zvala Kraljevina Jugoslavija, da ne bi bilo zabune - pomno su obrađivane i teme iz svakidašnjeg života na ovim našim prostorima, tako da je "Zeta" iznimno važan izvor informacija o svim pitanjima koja se tiču političkih i društvenih kretanja, privrede, zdravstva, sporta, prosvjete i kulture - a na momente i graditeljstva - tokom burnih tridesetih godina prošlog vijeka.
"Zeta" je deklarativno bila vanstranačkog karaktera - što će reći da je bila otvorena za mišljenja i stavove predstavnika svih političkih opcija (u mjeri u kojoj je to bilo moguće u uslovima srpske dominacije i diktature kralja Aleksandra Karađorđevića) - mada je sasvim izvjesno da je od samog početka presudno bila okrenuta najširim progresivnim krugovima (ma što to značilo u ono vrijeme) - pa je stoga osjetna bila i stanovita inklinacija, ne toliko ljevičarskim, koliko liberalnim idejama. Jovan Vukčević, zvani Jozo, bio je urednik "Zete" od prvog do posljednjeg broja. U tekstu naslovljenom "Podgorica dobija novi, ljepši izgled" (Zeta/ Nedjeljni list/ nedjelja, 8. oktobar 1939), Vukčević oduševljeno piše o novom Hotelu "Evropa" - koji se nalazio na tadašnjoj Nemanjinoj rivi, odnosno na raskrsnici današnjeg Bulevara sv. Petra Cetinjskog i Ulice Slobode:
""Evropa" ima u prizemlju veliku i prostranu kafanu - trpezariju, sa separeom i svim potrebnim prostorijama, potpuno odvojenim od kafane; do samog hodnika koji je odvojen od kafane nalazi se portirnica sa telefonom. Raspored soba na prvom spratu izvršen je ovako: sa desne strane ima 5 soba, a sa lijeve 4, dok se između njih nalazi prostrani hodnik sa kupatilom. Isti raspored soba je i na drugom spratu. Svaka soba je higijenski uređena a ima pored električnog svijetla, prvoklasnog namještaja i topla i hladna voda sa modernim umivaonicima i ogledalima, što za ove krajeve predstavlja rijetkost, pa će samim tim omogućiti posjetiocima ugodan boravak. U kafani, svima sobama i hodnicima postavljen je parket".
Vukčević nije doživio rađanje novog grada na zgarištu predratne Podgorice. Nije vidio svjetla Titograda
Jovan Vukčević nije dočekao kraj Drugog svjetskog rata. Nalazio se u grupi zatočenika iz podgoričkih kazamata i barskog logora, među kojima je bilo i zarobljenih partizana - ukupno 92 osobe - koje su strijeljane od strane italijanskih fašista 6. juna 1942. godine na Kućama Rakića, u blizini Podgorice, na obali Cijevne.
Dakle, Vukčević nije doživio rađanje novog grada na zgarištu predratne Podgorice. Nije vidio svjetla Titograda. Porediti Vukčevićevu predratnu Podgoricu - varošicu u dubokoj provinciji - i poslijeratni Titograd - glavni grad Crne Gore, jedne od šest ravnopravnih republika u okviru nove, Titove Jugoslavije - nema nikakvog smisla - kao što nema smisla porediti današnju, Đukanovićevu Podgoricu - glavni grad Države Crne Gore - i stari Titograd. Svaki pokušaj poređenja bi nas neminovno odveo na klizave, beznadežne puteve nostalgije - što bismo teško mogli smatrati nekakvim postignućem.
Međutim, moramo primijetiti da su Vukčevićevi kriterijumi koji se tiču podgoričkih komunalnih uspjeha - u antrfileu pomenutog teksta stoji: "Uoči otvaranja hotela "Evrope", najljepšeg i najhigijenskijeg u Cr. Gori. Hotel je koštao 1.500.000.— dinara" - apsolutno obesmišljeni otvaranjem Hotela Crna Gora, 1953. godine.
Stvarno, što je 18 soba Hotela Evrope naspram 147 soba Hotela Crna Gora? Pitanje je zapravo - što se to zbilo u međuvremenu? Što se desilo u tih 14 godina, između 1939. i 1953.? Uz napomenu da su četiri godine od tih 14 bile ratne godine - koje su donijele razaranja na koja smo i dan-danas ponosni - priča o Podgorici kao drugom najbombardovanijem gradu u Drugom svjetskom ratu (prvi je Varšava, ako se ne varam) i dalje je vrlo živa - što će vam potvrditi svaki đak osnovne škole.
Desilo se Jajce, naravno - najvažniji događaj u tih 14 godina je bilo Drugo zasijedanje AVNOJ-a u Jajcu - 29. novembra 1943. godine.
Jedna od ključnih odluka zasijedanja je zavedena pod tačkom 2, pa kaže: "Da bi se ostvario princip suverenosti naroda Jugoslavije, da bi Jugoslavija predstavljala istinsku domovinu svih svojih naroda i da nikad više ne bi postala domenom bilo koje hegemonističke klike, Jugoslavija se izgrađuje i izgradit će se na federativnome principu, koji će osigurati punu ravnopravnost Srba, Hrvata, Slovenaca, Makedonaca i Crnogoraca, odnosno naroda Srbije, Hrvatske, Slovenije, Makedonije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine".
Nemanjina obala u Podgorici krajem pedesetih – niz reprezentativnih republičkih građevina
Konkretno, oslobođena je silna energija na teritoriji čitave Jugoslavije - energija koja je prije rata bila angažovana u manifestovanju raznih nezadovoljstva - prvenstveno kroz konstantnu klasnu borbu, a zatim i kroz očajničke pokušaje nacionalne emancipacije - odnosno na očuvanju srpske dominacije i klasnog interesa, tj. status quo - zavisno od toga sa koje strane posmatramo problem.
Dakle, u Jajcu smo dobili Republiku Crnu Goru, dobili smo i budući Titograd - u funkciji glavnog grada - a priznata nam je i nacija. U domenima arhitekture i urbanizma, odluke koje su donešene u Jajcu, a ticale su se Crne Gore - ovjekovječene su, u prvom redu, nizom zgrada reprezentativnih republičkih institucija uz Nemanjinu obalu, današnji Bulevar sv. Petra Cetinjskog u Podgorici, redom: Banka, Skupština, Presjedništvo - a na ključnoj poziciji, na raskrsnici pomenutog bulevara i Ulice Slobode, podignute su zgrade Pošte i Hotela Crna Gora. Taj hotel je bio jedan u nizu simbola Republike Crne Gore, pripadao je najprepoznatljivijoj i najreprezentativnijoj arhitektonsko-urbanističkoj cjelini u gradu, tj. u Republici/ Državi Crnoj Gori - i to bi bio jedan od bitnijih razloga zbog kojih je tu građevinu trebalo zaštiti od bilo kakvih intervencija koje nisu u skladu sa imperativom očuvanja njenog izvornog oblika.
Činjenica je, takođe, da građani predratne Podgorice nisu mogli ni da sanjaju Hotel Crna Gora - ni u najluđem snu. Hotel Crna Gora je ipak bio previše - i za najveće optimiste. A samo 14 godina prije nego što će Hotel Crna Gora biti otvoren, Jovan Vukčević je napisao hvalospjev Hotelu Evropa:
"Sa lica preko prvog sprata hotela ima moderan balkon, a isto tako i preko drugog sprata. Od bašte pa preko čitavog unutrašnjeg dijela hotela ima velika i prostrana terasa, koja će posjetiocima za vrijeme ljetnjih večeri zgodno poslužiti za odmor. Ispod hotela ima veliki podrum za ostavu stvari i dr. A najveću dragocjenost "Evrope" čini njena prostrana bašta, čista kao kristal, zasađena naokolo svježim mirisnim ružama. U bašti se nalazi bunar, koji preko pumpe daje hotelu prvoklasnu pijaću vodu.
Uz sami hotel podignut je depadans za direktora, ostali hotelski personal i dr.
I tako, sve u svemu: Podgorica sa hotelom "Evropa" dobija u zajednici sa ostalim novim i ranijim građevinama: novi, ljepši izgled i značajan datum u komunikalnoj politici grada".
Svaki komentar je suvišan, naravno.
Sad idem pravo u biblioteku da listam stare novine - zanima kako je u štampi - tj. u tada jedinom dnevnom listu u CG, riječ je o Pobjedi - ispraćen čin otvaranja novog hotela u Titogradu, 1953. godine.
( Borislav Vukićević )