Čepurin: Srbija bi sankcijama Rusiji pucala sama sebi u nogu
"Kijevske vlasti su već de fakto pretvorile Donjeck u Staljingrad, Gerniku ili, ako želite, Vukovar"
Kada bi Srbija uvela sankcije Rusiji, "pucala bi sama sebi u nogu", izjavio je u intervju "Novostima" ambasador Ruske federacije u Srbiji Aleksandar Čepurin.
On je istakao da bi "takvu odluku mogao da donese samo političar samoubica, jer nikakve koristi vaša zemlja od toga ne bi imala, već samo ogromnu štetu".
"Mjere protiv Rusije uvelo je samo tridesetak zemalja od 193 članice UN, a među njima nijedna iz BRIKS. I od vaših susjeda većina to nije učinila, a oni koji jesu, kada su vidjeli ruske kontrasankcije, shvatili su šta su uradili", napominje Čepurin.
On kaže da Rusija razumije specifičnu poziciju Srbije i politiku Vlade da se zemlja priključi EU, a cijeni i izbalansiran stav Srbije po pitanju dešavanja u Ukrajini, gdje je glavna stvar sada - da se spriječe masovna stradanja civila na jugoistoku zemlje.
"Kijevske vlasti su već de fakto pretvorile Donjeck u Staljingrad, Gerniku ili, ako želite, Vukovar", istakao je Čepurin.
Prema njegovim riječima, Srbija bi mogla da pruži konstruktivan doprinos rješavanju sukoba Kijeva i Donjecka i postane generator pozitivnih odluka.
"Pitanje Ukrajine neće se riješiti sankcijama, već samo sprječavanjem nasilja i konflikata. Nadamo se da Srbija neće zauzimati strane i da će davati konstruktivan doprinos rješavanju sukoba", rekao je on.
Kada Srbija preduzme predsedavanje OEBS, Rusija od zvaničnog Beograda prije svega očekuje da ima "kičmu" i bude maksimalno neutralna u čitavom dijalogu, kao i da delegira stručne kadrove koji će biti u stanju da se nose sa svim izazovima u Evropi, naveo je Čepurin.
Upitan na koje povoljnosti Srbija može da računa ako se ne pridruži sankcijama, ambasador Ruske federacije je odgovorio da su "Srbija i Rusija prirodni partneri i naš odnos nije zasnovan na nekim koristima već prevazilazi te dimenzije."
"Premijer Aleksandar Vučić nedavno je u Moskvi tražio i dobio dodatne pogodnosti za Srbiju u projektu 'Južni tok'. To je najveća investicija u Srbiji, u iznosu od 2,1 milijarde eura. Nadamo se da neće glupost i mržnja prema Rusiji ili Srbiji ugroziti ono što možete da dobijete", naveo je Čepurin.
Upitan da li bi, povodom Krima, Rusija mogla, slijedeći svoje interese, da ipak prizna nezavisnost Kosova, ambasador je rekao: "Kosovo i Krim su različiti slučajevi. Rusija će nastaviti da nedvosmisleno podržava teritorijalni integritet i suverenitet Srbije. Željeli bismo da oni koji sada zahtijevaju od Srbije da prizna integritet Ukrajine sa Krimom, prvo priznaju integritet Srbije sa Kosovom."
( Tanjug )