Putnica iz Nigerije bez simptoma oboljenja ebole

"Putnica koja je zdrava i bez simptoma oboljenja ebole, stavljena je pod nadzor zdravstvene službe u mjestu trenutnog boravka"

86 pregleda8 komentar(a)
Institut za javno zdravlje Crne Gore, Foto: Luka Zeković
14.08.2014. 13:57h

Putnici koji su boravili ili dolaze u Crnu Goru iz zemalja pogođeni epidemijom ebole, zdravstveno se nadziru 21 dan, kako je postupljeno u slučaju putnice iz Nigerije, saopštilo je Ministarstvo zdravlja.

"Putnica koja je zdrava i bez simptoma oboljenja ebole, stavljena je pod nadzor zdravstvene službe u mjestu trenutnog boravka", kaže se u saopštenju.

Navodi se da od momenta pogoršanja epedemiološke situacije u zemljama zapadne Afrike, Ministarstvo koordinira aktivnostima zdravstvenog sistema i drugih organa državne uprave, u cilju smanjenja rizika od unošenja virusa ebole u Crnu Goru.

"Imajući u vidu da sve preventivne mjere dostavljene od Ministarstva zdravlja, sprovode svi nadležni organi, nema mjesta uznemirenju građana, kao ni turista koji borave u Crnoj Gori", kaže se u saopštzenju.

O razvoju epidemiološke situacije u zemljama zapadne Afrike i eventualnog širenja virusa van afričkog kontinenta, Ministarstvo zdravlja i Institut za javno zdravlje će blagovremeno informisati javnost saopštenjima, koja će redovno biti ažurirana na njihovim sajtovima.

Institut za javno zdravlje ranije je saopštio da u Crnoj Gori trenutno nije potvrđeno obolijevanje od ebole, ali da je pod zdravstvenim nadzorom jedno lice koje je doputovalo iz države zahvaćene zarazom.

Nadzor je sproveden na osnovu rješenja zdravstveno-sanitarne inspekcije, ali nijesu precizirali koliko on traje.

"Institut prati epidemiološku situaciju. Ministarstvo zdravlja koordinira aktivnostima na ovom polju u cilju zaštite zdravlja građana", saopštili su iz Centra za kontrolu i prevenciju bolesti.

Virus ebole odnio je prvi ljudski život u Evropi.

U susjednoj Srbiji je pod zdravstveni nadzor stavljeno 14 ljudi koji su doputovali iz područja ugroženih ebolom.

Najnovija epidemija ebole je započela u Gvineji, a proširila se na Liberiju, Sijera Leone i Nigeriju. Dosad je preminulo 1.069 ljudi.

Institut za javno zdravlje objavio je prije nekoliko dana da je trenutni rizik od virusa za putnike u međunarodnom saobraćaju i turiste prilično nizak.

"Sva lica koja dolaze iz država u kojima je registrovana epidemija ebole, shodno važećim zakonskim propisima u Crnoj Gori, neophodno je da prilikom ulaska u Crnu Goru, na graničnom prelazu obavijeste nadležnog policijskog službenika o državama u kojima su boravila, kako bi im se po unaprijed utvrđenoj proceduri zdravstveno-sanitarnog inspektora uručio akt o stavljanju pod zdravstveni nadzor u trajanju od 21 dan", saopštio je tada Institut.