"Ponosni" otac dao sinu da drži otkinutu glavu, Keri zgrožen
"To je moj sin", napisao je Kalid Šaruf koji je fotografiju objavio na Twitteru
Državni sekretar SAD Džon Keri u utorak je fotografiju na kojoj sedmogodišnji dječak, rođen u Sidneju, drži odsječenu glavu sirijskog vojnika ocijenio "uznemirujućom" i "grotesknom".
Obraćajući se poslije bezbjednosnog samita SAD i Australije u Sidneju, Keri je rekao da fotografija pokazuje zašto organizacija Islamska država predstavlja veliku prijetnju za svijet.
Jedan australijski list objavio je juče fotografiju semdogodišnjeg dječaka, za kojeg se navodi da je sin australijskog državljanina osuđenog za terorizam, kako drži otkinutu glavu sirijskog borca. List navodi da je na fotografiji sin teroriste Kalida šarufa, koji je rastaou Sidneju, i da ju je objavio njegov ponosni otac.
"To je moj sin", napisao je Kalid Šaruf koji je fotografiju objavio na Twitteru.
Fotografija je, kako se navodi, snimljena u sjevernom sirijskom gradu Raka. Šaruf je jedan od devet muslimana koji su 2007. optuženi da su planirali napade na Sidnej i Melburn.
Keri je danas ocijenio da je objavljena fotografija jedna od najuznemirujućih i grotesknih ikada prikazanih, od koje se čovjeku "prevrće stomak".
Šaruf, kome je 33 godine, takođe je postavio i fotografiju na kojoj on pozira sa svojim sinovima u maskirnim uniformama, naoružan automatskom puškom i pištoljem, dok je u pozadini zastava Islamske države.
Australijska ministarka spoljnih poslova Džuli Bišop opisala je fotografiju kao "istinski šokantnu".
"Sedmogodišnje dijete uključeno je u ovaj varvarski prikaz ideologije, a oni su australijski državljani. Mi strahujemo da će se oni vratiti kući, u Australiju, kao očvrsli domaći teroristi, težiti da nastave svoj rad u Australiji, a to nije briga samo ove zemlje", rekla je ona.
Australijska ministarka dodala je da će "značajan broj" osuđenih terorista uskoro biti oslobođen iz indonežanskih zatvora i dodala da to budi strahove u toj zemlji da će oni ostati radikalni.
"To je zajedničko pitanje koje obuhvata Australiju, Indoneziju, Maleziju, Filipine, Evropu, Pakistan, Veliku Britaniju, Kanadu, postoje brojne zemlje širom planete koje prijavljuju slučajeve gradjana koji postaju ekstremistički borci na Bliskom istoku - dodala je ona.
Keri je takođe pozvao na međunarodnu saradnju protiv terorističke prijetnje u vezi sa stranim borcima koji se vraćaju iz Iraka i Sirije.
On je predložio da SAD i Australija sljedećeg mjeseca u UN pokrenu pitanje stranih boraca, kako bi države mogle da postignu sporazum o načinima da se zaštite od prijetnji koje predstavljaju teroristi koji se vraćaju iz Sirije i Iraka.
( Beta/AP, Vijesti online )