Indija: 90-godišnji ekspert za seks razbija tabue
“Ne postoje anđeli koji će prebaciti vašu spermu do osobe o kojoj sanjate,“ samo je jedan od odgovora Vatsa na pisma
„Drug me je vidio dok sam se tuširao. Misli da moj penis nije veći od indijskog oraha. Kako da ga povećam?” „Ako muškarac i žena masturbiraju istovremeno, razmišljajući o seksu, može li to dovesti do trudnoće?“ „Postoji li mogućnost da muškarac zatrudni od analnog seksa sa drugim muškarcem?”
Ovo su pitanja koja 90-godišnjem seksologu Mahinderu Vatsi svakodnevno stižu iz cijele Indije. Doktor Vatsa je predugo u ovom poslu tako da je uglavnom ravnodušan prema ovakvim nedoumicama. Priznaje, ipak, da ga ponekad iritiraju, što se vidi iz njegovih odgovora, piše „Njujork tajms“.
„Uzmite lenjir i izmjerite od pubične kosti do vrha polnog organa. Ako je duži od šest santimetara, dovoljno je da zadovoljite partnera.“ “Ne postoje anđeli koji će prebaciti vašu spermu do osobe o kojoj sanjate.“ „Za ostali dio pitanja, posjetite Gugl i obrazujte se o osnovnim stvarima.“
U kulturi koja je ujedno opsjednuta i zbunjena seksom, dr Vatsa važi za perverznjaka koji govori istinu. Kao autor kolumne „Pitajte seksperta“ u listu „Mumbaj miror“, on lagano pomjera granice u indijskoj pop kulturi, između ostalog uvodeći riječi penis i vagina umjesto eufemizama kojima se obično uče djeca.
„Njujork tajms“ navodi da je ovaj seksolog tokom devet godina, koliko piše kolumnu, dobio više od 40.000 pisama u kojima se traži savjet za seksualne probleme. Većina, pri tom, traži osnovne informacije.
Prema studiji koju je indijska vlada uradila prije nekolilko godina, samo petina mladih muškaraca i žena dobija bilo kakvo seksualno obrazovanje.
A ako je vjerovati ispitivanjima javnog mnjenja, Indijci u prosjeku kasno izgube nevinost, oko 23. godine. Većinu brakova u Indiji i dalje ugovaraju roditelji. Tri četvrtine muškaraca u indijskim gradovima očekuje da im supruge budu nevine, a mladenci često dijele skučene stanove sa porodicom supružnika i drugim rođacima i pod velikim su pritiskom da zasnuju porodicu.
Iako eksperti u Indiji priznaju da se rekreativni seks uveliko praktikuje ispod radara - „mi smo licemjeri, u to nema sumnje,“ kako je jedan primijetio - te socijalne strukture su stvorile ambijent za frustracije.
Tokom rada u Mumbaju, dr Vatsa je sreo parove koji su u braku tri godine - ili čak deset - koji zbog psiholoških problema ili parališuće napetosti ne mogu da ostvare seksualni odnos. Savjetovao je mladiće koje „usvajaju” mumbajske gospođe, koje on zove „tetkice“. One dovode u krevet dječake od 14 ili 15 godina dok su im muževi u inostranstvu.
Uputio je mnoge buduće nevjeste na operaciju obnove himena, kako bi lažirale nevinost prve bračne noći.
„Jedini savjet koji im se može dati je 'Ćutite i sve poričite. Morate sačuvati brak'“, rekao je.
Međutim, savjet od njega uglavnom traže zabrinuti muškarci. Muči ih veličina i oblik penisa, kao i impotencija. Takođe ga pitaju je li u redu da maštaju o majkama svojih drugova. A beskrajno su zabrinuti hoće li sebi nauditi ako masturbiraju. Taj strah je izazvan nekim tradicionalnim hinduističkim vjerovanjima.
„Njujork tajms“ piše da se konzervativne grupe decenijama bore protiv uvođenja seksualnog obrazovanja u indijske škole pa su zato seksolozi zatrpani osnovnim pitanjima. Kada je časopis sa žene „Femina“ uveo kolumnu o seksu, jedan gnjevni čitalac je podnio prijavu u policiji, tvrdeći da urednici časopisa izmišljaju šokantna pisma da bi povećali čitanost. Urednica Satja Saran je odgovorila tako što je poslala sudiji vreću neotvorenih pisama.
„Pročitao ih je i odbacio slučaj,“ rekla je.
Vatsina kolumna u „Mumbaj miroru“ je prvi put da se takva pitanja pojave u jednom dnevnom listu u Indiji, a ne u nekom specijalizovanom časopisu i dalje, nakon devet godina, predstavlja šok za indijski senzibilitet.
Osjeća se napredak, i žene počele da šalju pisma
Putnici u Mumbaju drže presavijenu novinu prije nego što počnu da je čitaju u vozu, a pretplatnici izrežu kolumnu prije nego što list daju djeci.
Jedna novinarka iz Mumbaja je rekla da voli da muči majku tako što pred njom naglas čita kolumnu i uvijek je primora da pobjegne iz prostorije.
Bogate elite dođu do informacija koje su im potrebne, dok sirotinja živi u neznaju, kaže doktor Vatsa.
Međutim, primijetio je neke promjene. Žene su počele da mu pišu prvi put, i sada čine oko tri na svakih deset njegovih dopisnika.
Srednja klasa je postala religioznija. A što više radnika migrira iz sela u gradove, osjetljivi slojevi indijskog društva počinju da se prepliću na nepredvidiv način.
( Angelina Šofranac )