Ministarstvo će razmotriti cijenu prisustva partnera porođaju
Klinika za ginekologiju i akušerstvo organizuje edukaciju o prisustvu partnera na porođaju dva puta sedmično koja ukupno traje sat i po
Ministarstvo zdravlja će razmotriti cijenu od 79 eura za prisustvo partnera porođaju, a za čije uvođenje Klinički centar Crne Gore nije tražio njihovu saglasnost u skladu sa procedurom ali su i objasnili da to ne dovodi u pitanje osnovanost naplate.
Udruženje Roditelji obratilo se Ministarstvu zdravlja nakon odluke Kliničkog centra da naplaćuje prisustvo porođaju i upitalo da li je i na osnovu čega ona potvrđena.
Iz Ministarstva im je objašnjeno, kako je navela Ana Vujnović iz Udruženja Roditelji, da navedena usluga nesporno proizlazi iz zakonske regulative, i predstavlja posebne uslove pružanja zdravstvene zaštite u okviru utvrđenog obima, a za koju troškove plaća građanin.
Vujnović je kazala da u obrazloženju Ministarstva piše da činjenica da KCCG nije ispoštovao proceduru pribavaljanja saglasnosti Ministarstva, ne dovodi u pitanje osnovanost naplate te usluge.
U udruženju Roditelji smatraju da je odluka o naplaćivanju 79 eura za devedesetominutnu obuku i opremu koju partner nosi pri porođaju prevelika cijena koja unaprijed kod mnogih porodica odlučuje o tome da je ne iskoriste.
Udruženje se obraćalo i upravi Kliničkog centra sa molbom da razmotre ovu odluku, ali im je odgovoreno da s obzirom "da je Pravilnik o prisustvu partnera na porođaju dugo pripreman, ne postoji osnov za njegovo preispitivanje".
"Predložili smo da se razmotri model po kome bi se obuka uvela u škole za trudnice u okviru domova zdravlja. Smatramo da nema razloga da se ova odredba ne tumači ekstenzivno, kako se u praksi već i čini upravo organizovanjem škola za trudnice, koje se organizuju u trajanju do tri mjeseca, koje mogu posjećivati i partneri trudnica i što ulazi u pomenuto zdravstveno osiguranje"Vujnović je dodala da su nakon toga upitali Fond zdravstva da li su oni odobrili ovu uslugu, ali im je objašnjeno da je Ministarstsvo zdravlja zadužemo za usvajanje takve vrste pravilnika, ali i rečeno da ova usluga nije uključena u obavezno zdravstveno osiguranje.
Vujnović podsjeća da je Uredbom o obimu prava i standardima zdravstvene zaštite iz obaveznog zdravstvenog osiguranja propisan obim preventivnih uluga za žene, gdje je navedeno da se to podrazumijevaju individualna savjetovanja u vezi sa trudnoćom.
"Predložili smo da se razmotri model po kome bi se obuka uvela u škole za trudnice u okviru domova zdravlja. Smatramo da nema razloga da se ova odredba ne tumači ekstenzivno, kako se u praksi već i čini upravo organizovanjem škola za trudnice, koje se organizuju u trajanju do tri mjeseca, koje mogu posjećivati i partneri trudnica i što ulazi u pomenuto zdravstveno osiguranje", kazala je Vujnović portalu Roditelji.
Iz Ministarstva je udruženju Roditelji saopšteno i da su uvjereni da se odluka menadžmenta KCCG temelji na nastojanju da se što prije izađe u susret čestim zahtjevima građana zatom vrstom usluge.
Vujnović je rekla i da su naveli da široko korišćenje ove pogodnosti u ograničenim prostornim kapacitetima klinike odnosno prisustva većeg broja očeva u prostoru porodilišta, sigurno iziskuje posebnu obuku roditelja i opremu, kao i organizaciono priilagođavanje procesa rada, kako bi se ovaj delikatan čin okončao bez dodatnih opterećenja za buduće roditelje, ali i za zaposlene.
Tokom posljednjih godina prisustvo partnera porođaju u svijetu se više ne smatra kao nešto egzotično, već je postalo uobičajeno i rasprostranjen,o a brojna svjedočanstva potvrđuju uvjerenja da njegovo prisustvo značajno ohrabruje majku tokom porođaja i čini taj događaj umnogome “lakšim”.
Sa trudnicama od maja u Kliničkom centru Crne Gore u toku porođaja može biti i jedna osoba koju ona odabere, ali koja za to mora da plati 79 eura, i to za “troškove edukacije i potrošni materijal”. Klinika za ginekologiju i akušerstvo organizuje edukaciju o prisustvu partnera na porođaju dva puta sedmično koja ukupno traje sat i po. U toku prvih 45 minuta predviđene su konsultacije sa ginekolog-akušerom uz prezentovanje edukativnog video materijala, a u preostalih 45 minuta ljekar odgovara na pitanja koja se odnose na pripreme i proces porođaja
Prvi korak u ovoj proceduri je pisani zahtjev direktoru Klinike za ginekologiju i akušerstvo ili na mail adresu porodiliste@kccg.me. U zahtjevu treba da navede ime i prezime trudnice, ime i prezime i svojstvo osobe koja prisustvuje porođaju, kao i očekivani termin porođaja. Nakon završene edukacije dobija se potvrda koja je uslov za ulazak u porodilište, gdje porodilji blisku osobu očekuje adekvatna oprema za boravak u njemu.
( Roditelji.me )