The Independent: Tajni dogovor Merkel i Putina okončava krizu u Ukrajini?
Ako Merkelov plan bude prihvatljiv za Ruse, to će značiti da međunarodna zajednica priznaje rusku aneksiju Krima
Njemačka i Rusija uveliko rade na tajnom planu koji bi mogao da dovede do mirnog rješenja tenzija u Ukrajini, piše londonski The Independent.
U opširnom tekstu, autor tvrdi da je mirovni plan na kojem rade lideri dvije zemlje, Angela Merkel i Vladimir Putin, postavljen sa dvije glavne ambicije: stabilizacija državne granice Ukrajine i stabilizacija finansijski uzdrmane zemlje snažnim ekonomskim podsticajima - posebno s novim energetskim dogovorom koji osigurana snabdijevanje gasom.
"Ono što je više kontroverzno je da, ako Merkelov plan bude prihvatljiv za Ruse, to će značiti da međunarodna zajednica priznaje aneksiju Krima od Rusije, što je rješenje koje bi neki članovi Ujedinjenih nacija teško mogli da progutaju", piše britanski dnevnik.
Izvori lista upućeni u tajne pregovore tvrde da prvi dio stabilizacijskog plana treba da Rusiju nagovori da obustavi finansijsku i vojnu pomoć različitim separatističkim grupama koje su aktivne u istočnoj Ukrajini. Kao dio tog dogovora, tom regionu bi bila data određena ovlašćenja.
"Ovo je Merkelina stvar. Ona se sa Putinom direktno dogovara o tome. Ona treba da riješi spor jer napetosti u Ukrajini nijesu nikome u interesu niti da ima Rusiju na distanci. Niko ne želi još jedan hladni rat", naveo je izvor britanskog lista, blizak pregovorimaIstovremeno, ukrajinski predsjednik bi se obavezao da neće aplicirati za ulazak zemlje u NATO, a zauzvrat, Putin neće pokušavati da blokira ili ometa nove trgovinske odnose koje je Ukrajina prije nekoliko sedmica uspostavila sa Evropskom unijom (EU).
Dalje, Ukrajini će biti ponuđen novi, dugoročni ugovor s ruskim Gazpromom, najvećim snabdijevačem gasom, što bi riješilo trenutnu pat-poziciju u kojoj ne postoji dogovor, zbog čega su ukrajinske isporuke gasa pri kraju i nestaće prije ove zime.
Dogovor predviđa i da Rusija nadoknadi Ukrajini štetu od milijardu američkih dolara zbog gubitka naknade za stacioniranje svoje flote na Krimu, u luci Sevastopolj, prije nego što je Krim proglasio otcjepljenje od Ukrajine i priopio se Rusiji.
Rušenje malezijskog aviona poremetilo dinamiku dogovora (Foto: Reuters)
Međutim, pokušaji Merkel da djeluje kao posrednik između Vladimira Putina i predsjednika Ukrajine, Petra Porošenka pokvario je incident kada je avion Malezija Airlinesa srušen, ali bi se stvari mogle ponovo pokrenuti nakon što je počela istraga tog događaja.
"Svima je u interesu da se postigne dogovor. Nadam se da će razgovori biti nastavljeni ako zadovoljavajući ishod istrage katastrofe MH17 bude postignut", kazao je izvor The Independenta
Portparol britanskog Forin ofisa kazao je da nema saznanja o bilo takvim pregovorima, ali je jasno naveo da misli da je malo vjerovatno da Velika Britanija ili Sjedinjene Američke Države (SAD) priznaju rusku kontrolu nad Krimom.
Postizanje rješenja, kako piše The Independent, bitno je za Njemce, jer je Rusija njihov pojedinačno najveći trgovinski partner. Vladavinom Angele Merkel, rusko-njemački odnosi su značajno ojačani a, sve do obaranja malezijskog aviona, njena vlada je bila odlično protiv kaznenih mjera protiv zvanične Moskve iz ekonomskih, ali i diplomatskih razloga.
Snažne trgovinske veze Moskve i Berlina su išle u prilog jačanju pozicije Merkel. "Ovo je Merkelina stvar. Ona se sa Putinom direktno dogovara o tome. Ona treba da riješi spor jer napetosti u Ukrajini nijesu nikome u interesu niti da ima Rusiju na distanci. Niko ne želi još jedan hladni rat", naveo je izvor britanskog lista, blizak pregovorima.
U Foreign Office-u ne vjeruju u priznanje pripajanja Krima Rusiji: London (Foto: Reuters)
Neke od najvećih njemačkih kompanija imaju velike poslove u Rusiji, koja je sada jedno od najvećih tržišta automobila, dok mnoga mala i srednja preduzeća iz Njemačke takođe planiraju da se šire na tom tržištu. Još jedna činjenica snažno veže Rusiju i Njemačku - dok Rusija zapadnu Evropu snabdijeva gasom preko Ukrajine, Njemačka ima direktan gasovod sa Rusijom, što je čini manje osjetljivom nego druge zemlje.
Rusija je, podsjeća The Independent, i dalje treći najveći trgovinski partner EU a najnovije sankcije zvaničnog Brisela prema pojedinim ruskim zvaničnicima i bankama mogle bi nanijeti veliku štetu evropskim zemljama - prije svega Njemačkoj, ali i gradu Londonu
The Independent izdvaja i jednu zanimljivost: centralno mjesto u pregovorima, čak značajnije od dogovora sa Gazpromom, mogao bi imati i ukrajinski najbogatiji biznismen i trgovac gasom, Dmitri Firtaš.
Firtaš je dogovorio prvi veliki gasni dogovor između Ukrajine i Rusije između 2009. i 2009. godine. On sad živi u Beču, boreći se s optužbama koje bi ga mogle isporučiti SAD-u. On ima bliske odnose i sa ruskim i sa ukrajinskim liderima. Podržan od Porošenka, djeluje kao posrednik "iza scene" na najvšem nivou.
Galerija
( Vijesti online )