ISIL preuzeo odgovornost za napade u Bagdadu, papa zabrinut za hrišćane
U seriji napada u Bagdadu, uključujući tri u razmaku kraćem od 10 minuta, juče su poginule 24 osobe a 75 je ranjeno
Pripadnici grupe džihadista Islamska država Iraka i Levanta (ISIL) preuzeli su danas odgovornost za seriju bombaških napada u iračkoj prijestonici Bagdadu.
Oni su naveli da je njihova "bagdadska ćelija" pomogla da se izvedu ti napadi.
U sedam različitih eksplozija u šest uglavnom šiitskih oblasti Bagdada, juče je poginulo najmanje 24 ljudi, a ISIL tvrdi da je izveo četiri ekplozije - dva samoubilačka napada i dva napada automobilom-bombom, prenio je AFP.
ISIL je sunitska ekstremistička grupa koja kontroliše veliki dio sjevernog i zapadnog dela Iraka od ofanzive započete 9. juna, a često izvodi napade u Bagdadu.
U seriji napada u Bagdadu, uključujući tri u razmaku kraćem od 10 minuta, juče su poginule 24 osobe a 75 je ranjeno, saopštila je iračka policija.
Ti napadi spadaju među najveće otkad su pobunjenici predvođeni ekstremistima Islamske države Iraka i Levanta (ISIL) krenuli u ofanzivu i zauzeli drugi najveći irački grad Mosul, na sjeveru zemlje, prenio je AP.
Jučerašnji najsmrtonosniji napad je izveden u šiitskoj četvrti Abu Dašir, kada su napadači samuobice automobilom punim eksploziva udarili u kontrolni punkt, ubivši najmanje devetoro ljudi, od kojh četiri policajca i ranivši 19.
Nešto kasnije su tri automobila bombe u roku od deset minuta eksplodirala u četvrtima Bajaa, Džihad i Hazimijah. U ta tri napada poginulo je 15, a ranjeno 45 ljudi.
Podsjetimo, od početka godine u Iraku je stradalo ukupno 5.500 civila.
Papa zabrinut zbog iračkih hrišćana
Papa Franjo izrazio je zabrinutost zbog hrišćana koji su bili prisiljeni da pobjegnu iz Mosula, drugog po veličini iračkog grada, u kojem su oni vjekovima živjeli.
Poglavar rimokatoličke crkve je u svom tradicionalnom blagoslovu rekao da će se moliti za iračke hrišćane koji su "progonjeni, jureni, prisiljeni da napuste kuće bez mogućnosti da išta ponesu sa sobom", rekao je papa.
Hrišćani su ove sedmice napustili Mosul nakon što im je dat ultimatum da pređu u islam, plate porez ili će se suočiti sa smrću. To je bio posljednji egzodus hrišćana iz tog grada u kojem njihova zajednica datira iz prvih vjekova hrišćanstva, preneo je AP.
Franjo je takođe pozvao na dijalog u rješavanju oružanih sukoba širom svijeta, posebno na Bliskom istoku i Ukrajini, istakavši da "nasilje ne može da se prevlada nasiljem. Nasilje se prevladava mirom", rekao je papa.
Ekstremisti su prošlog mjeseca upali u Mosul i preuzeli kontrolu nad većim dijelom Nineveha, kao i nad djelovima četiri okolne iračke provincije, u okviru ofanzive koja je primorala stotine hiljada ljudi da napuste domove i izazvala zabrinutost međunarodne zajednice.
( Tanjug )