Bocevski: Opasne usijane glave Balkana
Bocevski ističe da u Makedoniji postoje političari koji bi da grade svoju karijeru upravo na razlikama i da je za njih svako nasilje dobrodošlo
Bivši vicepremijer Makedonije Ivica Bocevski izjavio da ne očekuje radikalizaciju protesta Albanaca u toj zemlji i veće nemire.
On ojcenjuje da je ključ za rješenje problema u unutrašnjem institucionalnom dijalogu.
Upitan koliko protesti Albanaca koji su nezadovoljni presudom u slučaju Monstrum mogu da ugroze bezbjednost u toj zemlji, ali i na Balkanu, Bocevski odgovara da očekuje da pobjedi politički proces i zdrav razum i da se sve razlike vrate tamo gdje im je mjesto - u institucije sistema.
"Ipak, ovo je Balkan, i par usijanih glava može napraviti i veće gluposti", rekao je Bocevski Tanjugu, ali i podvukao da, ako institucije društva odgovore na pravi način, ne očekuje radikalizaciju stanja.
On navodi da je najlošiji tip politike u društvu u multietničkom, multikulturalnom i multikonfesionalnom društvu kakvo je makedonsko, onaj koji ide na stereotipe i predrasude, podjelu građana na Albance i Makedonce, hrišćane i muslimane, ali naglašava da je Makedonija funkcionalna država koja od svog osnivanja nastoji da integriše različite entitete u okviru svog političkog sistema.
Prema njegovim riječima, pitanje ko stoji iza protesta je "pitanje za milion dolara" budući da još niko nije stao iza organizacije protesta, a da se glavne mobilizatorske snage u društvu - političke stranke, nevladine organizacije, nisu oglasile.
"Još čekamo da se legitimišu oni koji izazivaju protest. Jedino što znamo je da grupa polazi ispred Jahja pašine džamije u centru Skoplja, koja je poznata kao jezgro radikalnog islamizma koje čak ne kontroliše ni islamska vjerska zajednica u Makedoniji", navodi Bocevski i podsjeća da se i reis Islamske vjerske zajednice ogradio od protesta i ikonografije.
Bocevski dodaje i da u Makedoniji postoje političari koji bi da grade svoju karijeru upravo na razlikama i da je za njih svako nasilje dobrodošlo, ali i ističe da su oni na marginama društva.
"Političke partije koje podržavaju ovakve radikalne stavove nisu ušle u parlament. Ipak, svaka ovakva situacija mora se pažljivo posmatrati od strane naših institucija", rekao je Bocevski.
On napominje i da u Makedoniji nacionalizam i vjerski radikalizam nije vezan samo za jednu etničku zajednicu - albansku - već da postoji i kod predstavnika drugih naroda, ali podvlači da je dobro što su zagovornici takvih stavova na marginama sistema.
On kaže da međunarodna zajednica može da pomogne, ali da nema čarobni štapić i podvlači da je ključ u unutrašnjim odnosima i institucionalnom dijalogu u Makedoniji.
Dio albanske zajednice u Skoplju, ali i drugim gradovima Makedonije, od prošlog petka protestuje zahtjevajući ukidanje doživotne zatvorske kazne za šestoricu njihovih sunarodnika osuđenih za ubistvo petorice Makedonaca uoči Uskrsa 2012. godine, a protesti su se posljednjih dana proširili i van granica Makedonije.
( Tanjug )