I taksisti gledaju finale
U danu kada se igra finale Svjetskog prvenstva, 33 hiljade vozila žute boje ostaće parkirano ispred svojih kuća...
Od specijalnog izvještača "Vijesti"
Kako se Mundijal bliži kraju, a pogotovo zbog toga što rezultat domaće reprezentacije nije doveo Brazilce u fazu ekstaze (naprotiv), stvari polako počinju da se vraćaju na staro. Za nedjelju je u Rio de Žaneiru najavljen štrajk taksista. U danu kada se igra finale Svjetskog prvenstva, 33 hiljade vozila žute boje ostaće parkirano ispred svojih kuća...
"Moramo da se borimo za svoja prava. Moramo da ispravljamo loše stvari, počev od vremena koje je potrebno da se dobije licenca, njenog obnavljanja, pa do poreza koje nam je propisala država. U nedjelju zaboravite na nas", poručuje izuzetno ljubazni gospodin, koji u Rio de Žaneiru taksira nekoliko desetina godina.
U čitavoj državi Rio de Žaneiro taksista ima oko 80 hiljada i snaga njihovog glasa nije zanemarljiva. Ostaje da se vidi kako će na njihov potez reagovati vlasti, ali s obzirom na to da je u pitanju posljednji dan Svjetskog prvenstva, ne treba očekivati bilo kakav „spektakl”.
Uostalom, na povike da je „bolje bilo uložiti novac u poboljšanje standarda nego u Mundijal”, koji su se čuli u velikim i tragičnim protestima prije SP, vlasti u Brazilu uporno ponavljaju sve benifite koje će građani te zemlje imati od takmičenja koje je organizovano od njihovog novca:
"Brazil je u pripremi za Svjetsko prvenstvo investirao 17,6 milijardi reala (1 real = 0,33 eura) u infrastrukturu, od čega će građani imati velike koristi i sada i u budućnosti i to dugo nakon posljednjeg sudijskog zvižduka na Marakani. Od toga je osam milijardi reala potrošeno na javni prevoz, za aerodrome je izdvojeno 6,3 milijardi, za bezbjednost 1,9 milijardi, u luke je uloženo 600 miliona, u telekomunikacione usluge 400 miliona, a po 200 u turizam i ostale aktivnosti. U tu računicu nisu ušli stadioni, na koje je otišlo osam milijardi reala, a od kojih su polovinu novca obezbijedili federalne članice, gradovi i privatni partneri, a druga polovina obezbijeđena je putem kredita kod BNDES banke, sa najnižom kamatnom stopom u zemlji".
Upravo oko stadiona i ulaganja u grandiozne objekte bilo je i najviše polemike, ali vlada ima spreman odgovor:
• Za vrijeme posljednjeg Šampionata Brazila, nove arene imale su 88 odsto bolju posjetu nego stari stadioni.
• U samo jednoj godini, uoči Mundijala, potpuno novi stadion „Mane Garinča” u Braziliji primio je više nego dvostuko gledalaca nego što se na starom okupilo za prethodnih 36 godina! Novi stadion za godinu je ugostio 737 hiljada gledalaca, na starom je za 36 godina prodefilovalo 340 hiljada.
• Baš taj stadion u Braziliji bio je i najskuplji, jer je za njega potrošeno 601,5 miliona dolara. Od njega su, međutim, skuplji „Nisan arena” u Japanu (655,5 miliona) i Nacionalni stadion u Varšavi (695,2 miliona).
• Za rekonstrukciju „Marakane” utrošeno je 450 miliona dolara, dok su osim prethodna dva, od nje još skuplji „Saporo Dom” u Japanu, „Alijanc arena” u Minhenu, te „Kejp Taun stadion“ u Južnoj Africi.
• Studija je pokazala da će brazilski fudbal svake godine direktno ili indirektno obezbijediti dva miliona radnih mjesta.
• Finansijske transakcije povezane sa Kupom konfederacija, koji je prošle godine takođe održan u Brazilu, iznosile su 9,7 milijardi reala. Očekuje se da ta cifra tokom Mundijala bude tri puta veća.
• Gradove domaćine tokom Svjetskog prvenstva posjetilo je i posjetiće ukupno tri miliona domaćih i 600.000 stranih turista. Oni su, ili će na hotele potrošiti 2,1 milijardu reala, na hranu 900 miliona, a na prevoz još 832 miliona.
No, tu nije kraj „odbrane”, koja bi domaćinu dobro- došla i u meču sa Njemačkom...
• Po 50 hiljada ulaznica podijeljeno je studentima i radnicima koji su radili na izgradnji stadiona.
• Broj putnika na aerodromima uvećan je približno 25 odsto.
• Od 2010. godine ulaganje u obrazovanje i zdravstvo poraslo je 100 odsto.
I za kraj - zaključak:
• Samo Svjetsko prvenstvo donijeće Brazilu povećanje bruto društvenog proizvoda za 30 milijardi reala!
Bruto društveni proizvod Brazila po glavi stanovnika do sada je iznosio 11.700 dolara, a poređenja radi u Crnoj Gori on iznosi 7.100.
Sve navedeno vjerovatno ne znači ništa taksistima u Rio de Žaneiru. Oni će svoje mišljenje kazati u nedjelju...
( Aleksandar Vučković )