Bivši radnici FEP-a i dalje čekaju poziv Markovića

Radnici poručili da nemaju ništa protiv novog vlasnika

212 pregleda0 komentar(a)
Veselin Radović, Foto: Svetlana Mandić
10.09.2018. 07:12h

Bivši radnici Fabrike elektroda Plužine (FEP) još čekaju da ih na sastanak pozovu predsjednik Vlade, Duško Marković i resorni ministri, kako bi se njihov problem u vezi sa isplatom 33 zaostale plate što prije riješio.

Oni su prije dvije sedmice blokirali kapiju firme i najavili da od blokade neće odustati dok im se ne organizuju sastanci i ne isplate potraživanja od 1,17 miliona eura. Podršku imaju od lokalne uprave Plužina, na čijoj se teritoriji nalazi fabrika, od koje Opština Plužine, na ime pozajmica, potražuje skoro pola miliona eura.

"Lokalna uprava je u naše ime poslala dopise premijeru i ministru od kojih tražimo da organizuju sastanak kako bi se naš problem riješio. Nećemo odustati od naših potraživanja, a nadamo se da će do tog sastanka doći”, kazao je predstavnik radnika Veselin Radović.

Proizvodnja u FEP-u obustavljena je 2014. kada je Elektroprivreda isključila struju zbog neplaćenih računa, da bi naredne godine Poreska uprava uvela stečaj zbog duga za poreze i doprinose od skoro milion eura. Tada su 104 radnika ostala bez posla, a njih 36 je uspjelo da se penzioniše. Država je krajem 2015. radnicima uplatila doprinose i povezala radni staž, a onima koji su završili na Biro rada isplatila otpremnine u prosjeku oko 12 hiljada.

Nikšićanin Luka Mićković je na 17. oglasu kupio imovinu fabrike za 115 hiljada eura, pri čemu se odrekao potraživanja od bivših radnika po osnovu kreditnih zaduženja za stanove. Mićković je ranije kazao “Vijestima” da je kupio imovinu fabrike, ne i fabriku, i da će biti prinuđen da protiv onih koji su mu istu prodali podigne tužbu jer nije u mogućnosti da raspolaže imovinom.

"Bio sam ozbiljan da pokrenem proizvodnju i sve bivše radnike uposlim, ali kada vidim kako se odnose prema imovini fabrike od koje su do juče hljeb zarađivali ramisliću šta i kako dalje sa imovinom. Što se mene tiče prodaću radnicima imovinu za onoliko za koliko sam je ja kupio, srećno im bilo", poručio je Mićković.

Radnici su poručili da nemaju ništa protiv novog vlasnika i da mu, ako uspiju da riješe problem, stoje na raspolaganju prilikom pokretanja proizvodnje ali da je ovo jedini način da skrenu pažnju na sebe i nadležnima pošalju poruku da moraju da im isplate zarađeno.