Nova pruga: Kina oživljava nekadašnji Put svile do Evrope
U prugu bi se uložilo oko 150 milijardi dolara, a bila bi najvećim dijelom gotova do 2020.
Kina planira brzu prugu koja bi povezala njenu zapadnu provinciju Sinđijang sa istočnom Evropom, piše jutros Čajna dejli.
Pruga duga 6.000 kilometara počela bi u Sinđijangu, u kojoj žive manjinski Ujguri, prošla bi kroz Kirgistan, Tadžikistan, Uzbekistan, Turkmenistan, Iran i Tursku, a završila bi u Bugarskoj, rekao je Džao Sijaogang, bivši predsjedavajući kompanije CSR (China South Locomotive and Rolling Stock Co).
Džao je takođe savjetnik u kineskom Institutu za strategiju inovacija i razvoja.
Kako je ovaj stručnjak izjavio za Čajna dejli, putnički vozovi na ovoj pruzi dostizali bi brzinu od 200 kilometara na sat a teretni vozovi 160 kilometara na sat.
U prugu bi se, prema njegovim riječima, uložilo oko 150 milijardi dolara. Ona bi mogla najvećim dijelom biti gotova do 2020. godine, a potpuno bi proradila do 2030. godine.
"Mogla bi se posmatrati kao novi Put svile", rekao je Džao.
Brzina gradnje pruga u nemirnom Sinđijangu se povećala značajno otkako je u septembru 2013. godine predsjednik Kine Si Đinping pokrenuo pitanje ekonomskog pojasa duž Puta svile.
Si je predložio oživljavanje stare trgovačke rute koja povezuje Kinu, centralnu Aziju i Evropu.
Džao je takođe rekao da Kina razmatra izgradnju 3.000 kilometara duge pruge od provincije Junan preko Laosa, Tajlanda i Malezije do Singapura.
U taj projekat bi se uložilo 75 milijardi dolara a on bi uvećao društveni bruto proizvod Kine i drugih zemalja duž pruge za oko 375 milijardi dolara.
Ovaj projekat mogao bi uglavnom biti završen do 2020. godine a kompletiran do 2025. godine.
Prema riječima eksperata, prije izgradnje pruge koja bi povezala Kinu sa Evropom potrebni su dodatni pregovori u vezi sa geopolitičkim pitanjima, tehnološkim standardima i finansiranjem.
( Beta )