Etnička pripadnost nebitna džihadistima: Čečen vojni šef ISIL-a
Al Šišani (Tarkan Batirašvili) je bio komandant ISIL-a u Siriji i predvodio je ofanzivu zauzimanja graničnih oblasti
Mladi, riđobradi etnički Čečen je brzo postao jedan od najuticajnijih komandanata u odmetnutom ogranku Al Kaide koji je zauzeo teritorije Iraka i Sirije, što govori o internacionalnoj prirodi pokreta.
Omar al Šišani, jedan od stotine Čečena koji su među nejžešćim borcima u Siriji, postao je prepoznatljivo lide Islamske Države Irak i Levant (ISIL), često se pojavljujući na njihovim Internet snimcima - za razliku od iračkog lidera grupe, Abu Bakira Al Bagdadija, koji se skriva i njegove fotografije su veoma rijetke.
Na snimku koji je grupa objavila tokom vikenda, vidi se Al Šišani kako stoji pored portparola među borcima dok proglašavaju da granica između Iraka i Sirije više ne postoji.
Snimak je objavljen svega nekoliko sati prije nego što je ova ekstremistička grupa proglasila stvaranje kalifata - islamske države - u oblastima koje kontroliše.
"Naš cilj je jasan i svi znaju zašto se mi borimo. Naš put je prema kalifatu“, čuje se kako na snimku govori 28-godišnji Šišani.
"Vratićemo kalifat, a ako Bog smatra da to nije naša sudbina, onda tražimo od njega da nas učini mučenicima“.
AP podsjeća da je Šišani bio vojni komandant ISIL-a u Siriji, predvodeći ofanzivu zauzimanja oblasti koje su ih približile iračkoj granici.
Međutim, po svoj prilici on je napredovao do generalnog vojnog šefa, pozicije koja je upražnjena nakon što je pređašnji komandant Iračanin Abu Abdul Rahman al Bilavi al Anbaru - ubijen u Mosulu početkom juna.
Ova ekstremistička grupa je počela kao ogranak Al Kaide u Iraku, i većina lidera su Iračani. Međutim nakon što su se prošle godine upleli u građanski rat u Siriji, pridružile su joj se stotine stranih boraca.
Al Šišani je vojsku služio u gruzijskoj armiji, ali je otpušten navodno zbog bolestiSada sa pobjedama na obje strane granice, dva ogranka razmjenjuju borce, opremu i oružje i postaju mnogo integrisaniji u organizaciji.
Proglašenje kalifata - sa težnjom da to postane država svih muslimana - moglo bi značiti još veću internacionalizaciju u njihovim redovima.
Čečeni - očvrsli nakon godina ratovanja sa Rusijom u Kavkaskom regionu - smatrani su najboljim borcima.
Aleksej Malašenko, ekspert u ogranku Karnegi fondacije u Moskvi, kazao je da etnička pripadnost nije bitan faktor u džihadističkim pokretima, već samo posvećenost džihadu.
Al Šišani je „islamski fanatik sa ratnim iskustvom, i očigledno je veoma poštovan (među borcima), kazao je Malašenko.
Al Šišani, čije je pravo ime Tarkan Batirašvili, je etnički Čečen iz Gruzije. Vojsku je služio u gruzijskoj armiji, ali je otpušten navodno zbog bolesti, kazao je za AP jedan od njegovih bivših komšija koji je želio da ostane anoniman.
Gruzijska policija ga je hapsila zbog nezakonitog posjedovanja oružja, a čim je pušten iz pritvora 2010. otišao je u Tursku.
Kasnije se pojavio u Siriji pod ratnim imenom koje na arapskom znači „Omar Čečen“, a njegovi borci su se naročito pokazali prilikom zauzimanja vazduhoplovne baze Manag. U maju pojedini arapski mediji su objavili da je Šišani ubijen.
Međutim, ispostavilo se da je ranjen u desnu reku i da je operisan nakon čega se opet vratio u Siriju. Od tada se često pojavljuje na fotografijama i snimcima koje objavljuje grupa.
( Nada Bogetić )