Dok u Kolumbiji ne mare za predsjednika, u Urugvaju nema računa bez krčmara
„Kolumbija je poludjela, u Bogoti je fešta, čitav grad je na ulicama. Ovo je istorijski uspjeh naše zemlje”, kaže navijač Karlos Pahardo
Od specijalnog izvještača „Vijesti”
Neuračunljivi Luis Suares pokvario je računicu Urugvajcima. Umjesto novog obračuna sa Brazilom - reprize legendarnog meča za titulu 1950. godine - dvostruki svjetski prvaci vraćaju se kući, nakon što ih je Kolumbija glatko isprašila i na terenu i na tribinama „Marakane”.
Ovoga puta David nije mogao protiv Golijata, pet puta veća država bila je taman toliko bolja na travi i taman toliko brojnija na tribinama.
A u takvom odnosu snaga, fudbaleri i navijači u svijetlo-plavim dresovima dali su sve od sebe da bar - časno „izginu”.
Ovi drugi čak su otišli korak dalje, vrela južnoamerička krv nije mogla da izdrži provokaciju „većine”, pa su u nekoliko navrata, tik uz novinarsku ložu, morali da intervenišu redari.
Ipak, pjesma Urugvajaca poslije utakmice govori da svojim momcima ništa ne zamjeraju.
Pa ni Suaresu, čija je slika i ovog puta poput ikone krasila tribinu sa najvatrenijim Urusima!
Kolumbijska fešta sa alkoholom i bez
„Biće 3:0 za nas”, prognozirali su Kolumbijci Fred i Alesija prije utakmice sa Urugvajem, dok su se slikali ispred „Marakane”.
Umalo su pogodili. Falio im je još jedan trenutak inspiracije Hamesa Davida Rodrigesa Rubija, 22-godišnjeg bisera Monaka, kojeg je selektor Pekerman izveo nekoliko minuta prije kraja da bi mu se nacija poklonila.
„Kolumbija je poludjela, u Bogoti je fešta, čitav grad je na ulicama. Ovo je istorijski uspjeh naše zemlje”.
„Čak je donijeta odredba da se u čitavoj Kolumbiji ne smije točiti alkohol na dan utakmice”, kaže Karlos Pahardo, 60-godišnji inženjer iz Bogote, koji je na Mundijal doputovao sa porodicom.
„Ovdje u Brazilu, međutim, možemo i da slavimo i da pijemo”, dodaje Karlos.
Kolumbijska fešta uklopila se u slavlje Brazila zbog dramatične pobjede nad Čileom, a kako su obje selekcije igrale u gotovo identičnoj opremi, žuta boja dominirala je gradom, a posebno lokalima u okolini „Marakane”.
„U Riju živi dosta Kolumbijaca, oko 30 hiljada. Uz to, samo zbog Svjetskog kupa došlo nas je još 20-ak hiljada, a siguran sam da će do četvrtfinalne utakmice protiv Brazila doći još nekoliko hiljada”.
Šta očekujete?
„Pobjedu, naravno. Ne zaustavljamo se”, ističe Karlos, i ne pogledujući prijatelja iz Brazila koji je bio u njegovom društvu.
Istorijski uspjeh Kolumbije učinio je da narod u zemlji sa skoro 50 miliona stanovnika bar na trenutak zaboravi na brojne probleme.
„Mi smo siromašan narod, siromašna zemlja, ali sada se razmišlja isključivo o fudbalu, nije nas briga nizašta drugo”.
„Prije dvije sedmice bili su izbori u Kolumbiji, i to vrlo važni, za predsjednika države”.
„Bila su dva kandidata, Huan Manuel Santos je ponovo izabran, ali nikog u zemlji nije bilo briga za to. Fudbal je u centru pažnje”.
Pobjeda za Eskobara
Jedan čovjek se, međutim, ne zaboravlja... Nije teško pogoditi da je riječ o tragično preminulom reprezentativcu te zemlje, koji je autogol na Svjetskom prvenstvu platio životom u trenutku kada je trebao da potpiše dva životna ugovora - prvi sa vjerenicom, a drugi sa jednim od dva milanska giganta.
„Ovu pobjedu Kolumbija posvećuje Andresu Eskobaru. On je najbolji kolumbijski fudbaler svih vremena”.
Tuga: Navijači Urugvaja
„Mislim da se u svakom meču osjeća da ga naši igrači nose u srcu”.
Od Sao Paula do Kotora
Sa porodicom Pahardo, na utakmici protiv Urugvaja bili su i njihovi domaćini iz Brazila.
„Živjeli smo u Kolumbiji, Venecueli i Švajcarskoj. Kada smo živjeli u Švajcarskoj, posjetili smo Hrvatsku i Crnu Goru”.
„Bili smo u Dubrovniku i Kotoru. Svidjela mi se Crna Gora, naročito mi je ostala u sjećanju strastvenost sa kojom vaš narod prilazi svemu”, ističe Lućiane, Brazilka koja je na susret sa kolumbijskim prijateljima sa suprugom doputovala iz Sao Paula.
Galerija
( Aleksandar Vučković )