Jasna poruka: Hapsite, ako hoćete u NATO

Mladen Petrov Červenjakov iz Evropskog parlamenta kazao da bi trebalo “promijeniti personalna rješenja u nekim službama”

13 komentar(a)
NATO skup Herceg Novi, Foto: Slavica Kosić
28.06.2014. 12:31h

Crna Gora mora da se postara da borba protiv korupcije znači hapšenja, odnosno da kriminalna lica budu pred sudom, kazao je Erik Baktai iz Ministarstva vanjskih poslova Mađarske.

Baktai je to rekao na pitanje direktora Alfa centra Aleksandra Dedovića šta bi konkretno Vlada trebalo da učini od ponedjeljka do momenta pristupanja NATO-u u oblasti vladaine prava koja je širok pojam.

Na konferenciji “Jubilej kao putokaz za sigurnu budućnost” u Herceg Novom, Bakta je kazao da je najvažnija primjena zakona u praksi:

"Važno je da se sve odluke koje ste donijeli pretočite u praksu, da sudovi rade nezavisno i nepristrasno. Potrebno je da se vidi da ste uradili sve što možete. Mora se kontinuirano raditi i pokazati istrajnost spoljnom svijetu".

Mladen Petrov Červenjakov iz Evropskog parlamenta smatra da bi trebalo “promijeniti neka personalna rješenja u nekim službama”.

Marian Majer iz Centralno-evropskog političkog sistema smatra da je od 2007. Crna Gora ostvarila veliki napredak pa je zato tako blizu momentu pristupanja.

Nacionalni koordinator za NATO Nebojša Kaluđerović kazao je da je ubijeđen da će Crna Gora poziv za članstvo u NATO dobiti do kraja 2015 godine.

"Crna Gora je prva u redu zemalja koje čekaju poziv za članstvo", kazao je on, podsjećajući na presedan jer će naša zemlja biti izuzetak od pravila da se odluka o proširenju donosi na samitima.

Vlast: Ostvaren napredak, opozicija: Neuspješne reforme

U Demokratskoj partiji socijalista (DPS) smatraju da to što Crna Gora nije ove godine pozvana za članstvo u NATO ne znači da nije ostvaren napredak, dok u Pozitivnoj ocjenjuju da nijesu sprovedene reforme koje su za to bile uslov.

Na današnjem panelu Konferencije "Jubileji kao putokaz za sigurnu budućnost", govorili su predstavnici političkih partija.

Poslanik DPS-a Obrad Stanišić kazao je da vjeruje da će Crna Gora dobiti poziv 2015, a to što poziv neće dobiti ove godine ne znači da napredak nije ostvaren.

"Na ministarskom sastanku nije rečeno da Crna Gora neće biti pozvana u članstvo ove godine, nego da u Velsu neće biti razmatrana tema proširenja”, objasnio je Stanišić.

Prema njegovim riječima, to je odlučeno ne zbog toga što Crna Gora nije ispunila uslove, nego zbog mnogo većih problema koje ima NATO na globalnom planu.

"Nigdje nije rečeno da Crna Gora neće biti pozvana u članstvo zato što nije ispunila uslove, nego da će zbog dobrih rezultata na tom planu do kraja 2015. biti pozvana, a da se neće čekati naredni samit 2016.", kazao je Stanišić.

On je rekao da DPS u kampanji nikad nije izbjegavala teme integracija, nego se od početka zalagala za evroatlantske integracije, ne odvajajući od evropskih NATO integracije.

"Mi smo govorili da su NATO integracije nacionalno opredjeljenje naše partije od početka“, poručio je Stanišić.

Poslanik Pozitivne Dritan Abazović je rekao da se objašnjenja zašto nije dobila poziv ne mogu tražiti u bilo kakavim geopolitičkim kretanjima koja su se desila i koja nemaju veze sa Crnom Gorom.

"Mi za svaki problem imamo opravdanje, nama je sad problem Ukrajina, odnosno Rusija, a to je moglo samo da ubrza proces", ocijenio je Abazović.

Abazović je ocijenio da Crna Gora nije uspjela da sprovede reforme.

"Mi nijesmo ostvarili reforme kako je trebalo i zato je opravdavanje odluke krizom u Ukrajini samo demagogija i prosipanje magle", kazao je Abazović.

On je rekao da je jedina struktura kojoj odgovara to što Crna Gora neće dobiti poziv DPS, jer oni na taj način održavaju vlast još naredne dvije godine, kao jedina struja koja je opredijeljena da državu dovede do članstva u NATO-u i EU.

Član Glavnog odbora Socijaldemokratske partije, Bojan Zeković kazao je da nakon odluke u Briselu ima razloga za umjereno zadovoljstvo i da ne treba negirati napredak.

"Treba da se posvetimo onome što se od nas očekuje kako bi imali razloga za zadovoljstvo naredne godine i dobili poziv za članstvo", poručio je Zeković.

On je kazao da su reforme neophodne Crnoj Gori, ne samo zbog članstva u NATO-u.

"Reforma bezbjednosnih službi, uspostavljanje pune vladavine prava prije svega su naša unutrašnja potreba, a ne samo sastavni dio NATO integracija", kazao je Zeković.

On je pojasnio da i pored nesuglasica koje postoje na javnoj sceni povodom članstva u NATO-u, postoji konsenzus u vezi ostvarenja svih ciljeva koji Crnu Goru na tom putu čekaju.

"Ako smo saglasni da su nam integracije najbolji put za ostvarivanje tih standarda, onda treba nepodijeljenom društvenom energijom da se posvetimo ispunjavanju ciljeva, a razlike po pitanju formalnog članstva treba ostaviti za period kada dobijemo poziv", poručio je Zeković.

Poslanik Bošnjačke stranke, Almer Kalač je naveo da je pristupanje NATO-u jedan od programskih ciljeva te partije, i da 90 odsto članstva podržava integracije Crne Gore u NATO-u.

"Ovaj odloženi poziv shvatamo kao dodatno vrijeme u kom Crna Gora treba da sprovede efikasnije reforme", ocijenio je Kalač.