Nasilje, diskriminacija i odbacivanje i dalje sastavni dio života LGBT osoba
Međunarodni dan ponosa LGBT osoba obilježava se kao sjećanje na događaj poznat kao Stounvolska revolucija
"I poslije 45 godina borbe i poboljšanja zaštite naših ljudskih prava širom svijeta, u Crnoj Gori mi, LGBTQ osobe, smo i dalje marginalizovana društvena grupa i građani drugog reda", navodi se u saopštenju Kvir Montenegra i Montenegro Prajd organizacija, povodom Međunarodnog dana ponosa LGBTIQ osoba, koji se širom svijet obilježava danas.
I pored napretka koji je ostvaren tokom prethodnih pet godina, kako navode, izjednačavanje u svakodnevnom životu i u pravima je cilj koji je još daleko.
Kvir Montenegro i Montenegro Prajd podsjećaju da je održavanjem povorki ponosa ta populacija u Crnoj Gori postala vidljivija, ali, kako dodaju, veliki broj LGBTIQ osoba je i dalje potpuno skriven “u ormaru”"Podrška koju dobijamo je i dalje na neprihvatljivo niskom nivou. Napadi i prijetnje sa kojima se suočavamo ostaju uglavnom neprocesuirani onako kako treba, tužilaštvo i dalje odbija da se uhvati u koštac sa zločinima iz mržnje počinjenim nad nama, a nadležna ministarstva koja su dio Savjeta za zaštitu od diskriminacije, umjesto da konkretno krenu u kreiranje zakona kojim će biti prepoznate naše istopolne porodice i omoguće nam pravo koje imaju svi ostali/e građani/ke, biraju da o tom zakonu pričaju, organizuju konferencije i “edukuju” se", navodi se u saopštenju.
Kvir Montenegro i Montenegro Prajd podsjećaju da je održavanjem povorki ponosa ta populacija u Crnoj Gori postala vidljivija, ali, kako dodaju, veliki broj LGBTIQ osoba je i dalje potpuno skriven “u ormaru” i svakodnevno živi u strahu skrivajući svoju seksualnu orijentaciju čak i od najbliže okoline i porodice.
"Psihičko i fizičko nasilje, uznemiravanje, diskriminacija i odbacivanje su i dalje sastavni dio života mnogih LGBTIQ osoba u Crnoj Gori. Uprkos svemu tome, mi LGBTIQ osobe, ponosni/e na to što jesmo, nastavljamo našu borbu i odbijamo da budemo tretirani kao građani drugog reda. Nasilje, diskriminacija, uznemiravanje i prijetnje nas neće uplašiti ni zaustaviti da se i dalje ponosno i još vidljivije borimo protiv homofobije i transfobije", navodi se u saopštenju dvije organizacije.
Međunarodni dan ponosa LGBT osoba obilježava se kao sjećanje na događaj poznat kao Stounvolska revolucija, koji se odigrao 1969. godine u Njujorku, kada su se LGBT osobe suprotstavile policijskoj torturi u nemirima koji su trajali tri dana i čime je počela borba za naša ljudska prava.
Predstavljen zbornik “LGBT prava: Standardi i sudska prava”
Povodom Dana ponosa LGBT Forum Progres je predstavio zbornik "LGBT prava: Standardi i sudska praksa", koji su zajednički objavili Vrhovni sud Crne Gore i ta NVO, uz podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Podgorici.
Zbornik “LGBT prava: Standardi i sudska prava” je dostupan je na LINKU.
( Vijesti online )