Abazović: Đukanović i Marković krivci za nedobijanje poziva
Abazović je kazao da nema nikakvu dilemu da se niko u Vladi neće zacrvenjeti zbog ovakve odluke
Država je izgubila mnogo nedobijanjem poziva za članstvo u NATO i ova odluka je veliki diplomatski poraz Crne Gore, ocijenio je poslanik Pozitivne, Dritan Abazović. Generalni sekretar Alijanse, Anders Fog Rasmusen, saopštio je jutros da Crna Gora ove godine neće biti pozvana da uđe u NATO. “Ova odluka nije neko veliko iznenađenje, iako smo svi imali kakvu-takvu nadu da ćemo dobiti poziv. Mislim da je ovo veliki diplomatski poraz Crne Gore, konkretno Vlade, koja je uložila sve kampanjski, naročito u poslednjih pet-šest mjeseci, da pokuša da pridobije volju članica za dobijanje poziva”, rekao je Abazović agenciji MINA. On smatra da je ta odluka veliki poraz. “Očekujem da se, ono što su bile najave i predsjednika parlamenta, da će lično on tražiti odgovornost pojedinaca ili kompletne grupe za nedobijanje poziva, aktivira”.
Abazović smatra da su dva čovjeka direktni krivci. “Jedan je premijer Milo Đukanović, koji je u kamapnju za NATO ušao kao sa zadnjom kartom na koju je želio da igra, četiri ili pet mjeseci prije samita u Velsu i drugi je potpredsjednik Vlade, Duško Marković, jer se znalo da je reforma tajnih službi i netaknutost tog sistema najveća prepreka za dobijanje poziva”, kazao je on. Abazović je kazao da nema nikakvu dilemu da se niko u Vladi neće zacrvenjeti zbog ovakve odluke. “Država je izgubila mnogo, na vremenu su dobili samo oni koji ne žele reformu našeg društva i na ovaj način građani samo gube”, naveo je on. Prema riječima Abazovića, ovo je u političkom smislu, za njih ipak tužan dan.
Prema riječima Abazovića, ovo je u političkom smislu, za njih ipak tužan dan“Ali svjesni smo da moramo da idemo dalje i svakom građaninu treba da bude jasno da ova politička struktura ne može da dovede do određenih reformi, prije svega u vladavini prava, koje bi motivisale da naše partnerske zemlje koje već sjede u NATO-u da kažu da Crna Gora treba da dobije pozivnicu za renomirani klub”, saopštio je on. Abazović je ocijenio da se nešto definitivno mora promijeniti u taktici, pristupu i suštinskim reformama. “Sumnjam da Vlada ima volje za to, ali, ukoliko oni i dalje budu željeli da produže ovu agoniju građana, mi treba da se političkim i demokratskom sredstvima borimo i objašnjavamo ljudima da ono što pričaju nije kompatibilno sa onim što rade”. “I da, ukoliko građani ne mogu baš najbolje da prepoznaju na izborima, da definitivno ljude koji sjede u drugim državama i koji to gledaju na čini mi se, mnogo objektivniji način, ne mogu nikako da prevare”, zaključio je Abazović.
Bulatović: Očekivan stav NATO
U Crnoj Gori nijesu ostvarene potrebne reforme za članstvo u NATO, koje se tiču vladavine prava i sektora odbrane, i zato je odluka Alijanse da ne uputi poziv očekivana, smatra član Odbora za bezbjednost i odbranu Predrag Bulatović.
"Za mene je ovakav stav NATO-a očekivan, zato što, ako se objektivno mjere učinci Crne Gore onda ona, kada je u pitanju aktivnost Vlade nije ispunila ono što je neophodno. Riječ je o tome da ne funkciniše vladavina prava i nijesu ostvarene reforme u toj oblasti", kazao je Bulatović agenciji MINA.
On smatra da je neophodni minimum, da ostavke podnesu i da se izvrši smjena, prije svega potpredsjednika Vlade i ministra spoljnih poslova i evropskih integracija Igora Lukšića i njegovog tima, na čelu sa nacionalnim koordinatorom za NATO, Nebojšom Kaluđerovićem.
Bulatović je ukazao da ni sektor odbrane nije reformisan, prije svega njegove službe, konkretno Agencija za nacionalnu bezbjednost.
"Najveći nedostatak je što borba protiv organozovanog kriminala i korupcije, posebno korupcije na visokom nivou, nije vidljiva i nema realnih rezultata. To znači da je očigledno da su mnogi u Crnoj Gori koji su bili ili jesu na državnim i lokalnim funkcijama zloupotrebljavali položaj i nema pokrenutih suštinskih procesa na tom planu", rekao je on.
Prema riječima Bulatovića, država koja na taj način funkcioniše i u kojoj izbori nisu demokratski, gdje se zloupotrebljavaju državni resursi u izborne svrhe, nije ispunila kriterijume i zato je odluka Alijanse očekivana.
On je zbog odluke NATO-a, u političkom smislu, izrazio zadovoljstvo, jer pripada grupaciji koja je protiv ulaska u Alijansu.
"To je bio strateški cilj Vlade, i poziv za Crnu Goru očigledno neće do kraja 2015.godine biti u razmataranju NATO-a. Zato se sada postavlja nekoliko pitanja-da li će Vlada, koja nije ostvarila starteški cilj i kome je podredila značajnu kampanju podnijeti ostavku", naveoje on.
Bulatović je dodao da se, ako to ne uradi premijer, postavlja i pitanje pozicije Socijaldemokratske parttije i njenog lidera Ranka Krivokapića, koji je pitanje poziva u NATO podigao na značajan nivo u ranijim izjavama.
"Očekujemo njihovo izjašnjenje da li će i dalje učestvovati u toj vladi. I na kraju, ono što je minimum, jeste da podnesu ostavke i izvrši smjena Lukšića, njegovog tima, na čelu sa Kaluđerovićem, koji su suviše sijali maglu i naduvavalai procente o podršci javnosti NATO", kazao je Bulatović.
On je zbog odluke NATO-a, u političkom smislu, izrazio zadovoljstvo, jer pripada grupaciji koja je protiv ulaska u Alijansu.
"Ali izražavam iznad toga zabrinutost, jer nisu ispunjeni suštinski kriterijumi, i očekujem ako ne bude tih mjera na unutrašnjem planu da će NATO i ključni međunarodni igrači promijeniti odnos prema premijeru i njegovoj Vladi", zaključio je Bulatović.
Galerija
( Mina )