Učenje drugog jezika pozitivno utiče na mozak

Ranije studije ukazivale su da bilingvalnost može da odgodi pojavu demencije za nekoliko godina

55 pregleda1 komentar(a)
strani jezik, jezik, jezici, Foto: Shutterstock
02.06.2014. 15:24h

Učenje drugog jezika pozitivno utiče na mozak, čak i u poznim godinama, objavili su stručnjaci univerziteta u Edinburgu, prenosi BBC.

Ustanovili su da su se čitanje, tečnost govora i inteligencija poboljšali kod 262 osobe koje su testirane u dobi od jedanaest i kasnije sa sedamdeset godina i više.

Ranije studije ukazivale su da bilingvalnost može da odgodi pojavu demencije za nekoliko godina. Najnovija studija objavljena je u naučnom časopisu Annals of Neurology.

Glavno pitanje u istraživanju bilo je poboljšava li učenje novog jezika kognitivne funkcije ili je vjerovatnije da će bilingvalne postati osobe sa boljim kognitivnim sposobnostima.

Dr Tomas Bak sa univerziteta u Edinburgu vjeruje da je našao odgovor. Analizirajući testove inteligencije 262 stanovnika Edinburga od jedanaest godina, stručnjake je zanimalo na koji način su se njihove kognitivne sposobnosti promijenile kada su navršili sedamdeset.

Istraživanje je provedeno od 2008. do 2010. i svi su ispitanici rekli da su bili u stanju da komuniciraju na najmanje još jednom jeziku osim engleskog. Njih 195 naučilo je drugi jezik prije 18. godine, a 65 kasnije u životu.

Istraživanje je pokazalo da su oni koji su govorili dva ili više jezika imali značajno bolje kognitivne sposobnosti u odnosu na očekivane rezultate s obzirom na test inteligencije.

Najveći učinak zabilježen je u opštoj inteligenciji i čitanju, a uočen je i kod onih koji su drugi jezik naučili u ranijoj fazi, kao i kasnije u životu.

Dr Bak kaže da se poboljšanja u pažnji, usredsređenost i tečnost govora ne mogu objasniti izvornom inteligencijom.

"Ta otkrića imaju veliku praktičnu važnost. Milioni ljudi uče drugi jezik kasnije u životu. Naša studija pokazuje da bilingvalnost, čak i stečena u odrasloj dobi, usporava starenje mozga", istakao je.