Treća sreća za "Slonove"
Obala Slonovače ispadala u prvoj fazi u oba dosadašnja učešća na Mundijalima - 2006. u Njemačkoj i 2010. u Južnoj Africi
Obala Slonovače je trenutno najbolje plasirana na Fifinoj rang listi i igrački vjerovatno najjača afrička selekcija, iako nikada do sada nije igrala drugu fazu Mundijala. Za razliku od Kameruna, Nigerije, Senegala i Gane.
“Slonovi” u svom trećem nastupu na Mundijalu prizivaju treću sreću, jer su 2006. i 2010. godine eliminisani u grupi.
Zapravo, prava fudbalska istorija Obale Slonovače počinje tek 1992. godine. Najbolje što su “slonovi” uradili do tada bila su tri 3. mjesta na Afričkim kupovima nacija, 1965, 1968. i 1986. godine (uz to je na prvom nastupilo svega šest ekipa, a na ostala dva po osam selekcija).
Tek, već pomenute, 1992. godine “slonovi” su prvi i jedini put do sada postali šampioni Afrike. Tada su u finalu za protivnika imali reprezentaciju Gane, a nakon utakmice bez golova, pobjednika su odlučivali jedanaesterci.
Poslije 22 izvedena penala pobjednik i dalje nije bio riješen, te je serija počela ispočetka. Aka je bio precizan još jednom, dok Bafoe nije uspio da iskoristi svoj 2. jedanaesterac, tako da je Obala Slonovače slavila sa 11:10 i osvojila zlato. “Slonovi” su od tada uzeli još tri medalje sa ovog takmičenja, od kojih su dvije bile srebrne.
Obala Slonovače debitovala je na Mundijalima tek 2006. godine. U Njemačkoj je imala veoma tešku grupu, u kojoj je osvojila treće mjesto, iza Argentine i Holandije, a ispred Srbije i Crne Gore. Jedina tri boda Drogba i društvo osvojili su pobjedom nad SCG sa 3:2 (dva od tri pogotka Afrikanci su postigli iz penala).
Na narednom Mundijalu, četiri godine kasnije na svom kontinentu, nisu imali mnogo lakši zadatak u prvoj fazi takmičenja. Remizirali su sa Portugalom, sa 3:0 pobijedili Sjevernu Koreju, ali nijesu mogli da zakinu i Brazil, što je Portugalcima pošlo za rukom, te su još jednom završili kao 3. u grupi.
Obala Slonovače se za 3. uzastopni nastup na svjetskim prvenstvima kvalifikovala prvo preko Maroka, Tanzanije i Gambije, koje je eliminisala u drugoj rundi, da bi u trećoj nakon dvomeča bolja bila od Senegala sa 4:2.
Selektor “slonova” je mladi francuski trener Sabri Lamuši, kome je reprezentacija Obale Slonovače prvi trenerski angažman u karijeri. Ovaj 42-godišnji Francuz je do skoro i sam bio fudbaler, a u karijeri je između ostalih nastupao za Inter, Parmu, Đenovu, Monako, Marsej, Okser... Za reprezentaciju Francuske odigrao je 12 mečeva, a jednom se upisao u strijelce.
Neki od najboljih igrača Afike rođeni su u Obali Slonovače. Najveće zvijezde ekipe su Jaja Ture, koji je bio ključni igrač Mančester Sitija u osvajanju Premijer lige ove sezone, i kapiten ekipe, te legendarni Didije Drogba. Osvajač Lige šampiona sa Čelzijem 2012. će veliku podršku u napadu imati od Salomona Kalua (saigrač našeg Marka Baše u Lilu) i asa Rome, Žervinja.
Na golu već duže vrijeme stoji čuvar mreže Lokerena, Bubakar Bari, poznatiji kao Kopa, dok su najpoznatija imena u odbrani Kolo Ture, Didije Zakora i Artur Boka. Većini pomenutih igrača ovo će biti treći nastup na svjetskim prvenstvima.
Za razliku od prethodna dva šampionata svijeta na kojima je žrijeb bio okrutan prema njima, “slonovi” će u Brazilu igrati u vjerovatno najlakšoj grupi. Rivali će im biti selekcije Kolumbija, Grčke i Japana. Neće svakako imati lak posao Drogba, Ture i ostali, s obzirom na to da se svaka od ovih ekipa sigurno nada plasmanu među 16 najboljih na svijetu.
( Filip Vučković )