I SAD pokreću projekat potrage za subatomskim česticama
Članovi naročito ističu to da bi Amerika trebalo da se nametne kao lider u proučavanju neutrino čestica
Panel fizičara traži da SAD počne da radi na milijardu dolara vrijednom projektu potrage za subatomskim česticama, prenosi B92.
Panel pod nazivom P5 objavio je desetogodišnji plan koji bi trebalo da počne sa realizacijom u naredne dvije decenije i koji uključuje izgradnju moćnog akceleratora koji bi "ispaljivao" neutrine kroz 1.287 kilometara dug tunel između Čikaga i Južne Dakote.
"Želimo da SAD postane lider u proučavanju neutrina", kaže Džo Liken, član P5 grupe i teoretičar fizike čestica u Fermilabu.
Ako SAD dozvoli realizaciju ovog projekta, predsjednik grupe Stiven Ric kaže da bi to bio najveći američki projekat u oblasti fizike čestica u više decenija
P5 napominje da bi im to moglo pomoći u potrazi za tamnom materijom, razumijevanju tamne energije i širenju kosmosa, kao i otkriću novih čestica i zakona fizike.
Međutim, članovi naročito ističu to da bi Amerika trebalo da se nametne kao lider u proučavanju neutrino čestica.
Neutrino je čudna vrsta čestica, koja gotovo da nema masu i rijetko ulazi u interakciju sa materijom. Milijarde njih svake sekunde prođe kroz vaše prste.
Liken veruje da su upravo oni ključ razumijevanja našeg postojanja kao i stvaranja materije i antimaterije.
Panel od 25 članova počeo je sa diskusijama u septembru 2013. i objavio izvještaj u kom se navodi 11 pitanja iz oblasti fizike čestica.
Zbog sve manjeg budžeta za ovu oblast, u izvještaju se predstavlja i strategija koja će omogućiti SAD da "svrsishodno investira u oblasti koje imaju najviše uticaja i koje najefikasnije koriste ograničene resurse".
Ako SAD dozvoli realizaciju ovog projekta, predsjednik grupe Stiven Ric kaže da bi to bio najveći američki projekat u oblasti fizike čestica u više decenija.
( Vijesti online )