Porodica Šoć podnijela krivičnu prijavu protiv ljekarke Bogdanke Andrić

Porodica Šoć je prijavu podnijela zbog, kako su saopštili, krivičnog djela teško djelo protiv zdravlja ljudi

257 pregleda4 komentar(a)
porodica Šoć, Foto: Savo Prelević
04.05.2014. 10:52h

Porodica pokojne Ivane Šoć, koja je preminula u februaru 2011. godine, podnijela je krivičnu prijavu protiv Bogdanke Andrić, ljekara specijaliste infektologije.

Porodica Šoć je prijavu podnijela zbog, kako su saopštili, krivičnog djela teško djelo protiv zdravlja ljudi.

"Podsjećam da je moja kćerka Ivana Šoć, liječena na Infektivnoj klinici Kliničkog centra od 12. do 18. februara 2011. godine,kada je otpuštena u dramatično teškom i potpuno beznadežnom stanju, što je za rezultat imalo njenu smrt već sjutradan, na Cetinju", kaže se u saopštenju.

Kako se dodaje, ljekari Infektivne klinike, i pored teške kliničke slike, a u jeku epidemije gripa, nijesu uspostavili sumnju na grip, niti odmah dali antivirusnu terapiju, kako im je to nalagalo uputstvo Ministarstva zdravlja.

"Ostali su uporni u tvrdnji da se radi o lakom virusnom oboljenju, bez komplikacija, a da je uzrok kliničkom stanju psihičke prirode, što je dovelo do smrti", navodi se u saopštenju porodice Šoć.

Nakon istrage i medicinskog vještaćenja, Više državno tužilaštvo u Podgorici je podiglo optužnicu protiv ordinirajućeg ljekara Dragana Obradovića i direktorke Infektivne klinike Brankice Dupanović, zbog teškog krivičnog djela protiv zdravlja ljudi.

"U toku službenih radnji u okviru KBC-a, istražnog postupka i glavnog pretresa pred Višim sudom u Podgorici došlo je do rasvjetljavanja određenih činjenica, koje ukazuju na to da pored navedena dva ljekara i dr Bogdanka Andrić snosi veliku odgovornost za smrt moje kćerke", dodaje se u saopštenju.

Andrić je, kako se navodi, kao dežurni ljekar, na dan otpusta 18. februara, bila u potpunosti upoznata sa svim detaljima o trenutnom zdravstvenom stanju, kao i pogoršanju tog stanja u toku prethodnog dana.

"Od ordinirajućeg ljekara, kojeg je prethodno svesrdno podržala i saglasila se sa njime, je preuzela otpusnu listu i pacijenta u umirućem i bespomoćnom stanju. Neprofesionalnim postupcima i prosleđivanjem pacijenta kući definitivno je zaključila sudbinu sa neumitnom smrću, kao krajnjim ishodom", saopštila je porodica Šoć.

Andrić se, kako su rekli, sa konstatacijom iz otpusne liste da se pacijent "otpušta u dobrom opštem stanju" i "izliječeno" u potpunosti saglasila, tvrdeći da je pacijent bio "dobro" i "sasvim dobro", što je potvrdila i u svom svjedočkom iskazu, datom na glavnom pretresu održanom 15. aprila.

Andrić je, kako navode, laički gledano, sprovodeći u život otpusnu listu, uz punu saglasnost, definitivno odlučila o životu ili smrti pacijentkinje.

"Propusti Andrić imaju obilježja uopšte očiglednog nesavjesnog postupanja, opisanog u krivičnom djelu nesavjesno pružanje ljekarske pomoći, a doveli su do smrti pacijentkinje", poručila je porodica Šoć.