Elzner: Crnogorska i Makedonska pravoslavna crkva neće lako dobiti autokefalnost

Elzner koja je stručnjak za pravoslavlje ocijenila je da je priznavanje autokefalnosti Ukrajinskoj pravoslavnoj crkvi izazvalo "ogromnu krizu unutar pravoslavne zajednice širom svijeta" i da pokazuje da je političko uplitanje i njihov uticaj na crkvene zajednice veći nego što bi trebalo

265 pregleda21 komentar(a)
pravoslavlje, Foto: Shutterstock
29.10.2018. 11:35h

Crnogorska pravoslavna crkva (CPC) i Makedonska pravoslavna crkva (MPC) neće tako brzo ni tako lako dobiti autokefalnost, ocijenila je za Radio Slobodna Evropa Regina Elzner teolog iz Centra za istočnoevropske i međunarodne studije u Berlinu.

Na pitanje koliko su nakon Ukrajinske pravoslavne crkve realne nade za nezavisnost drugih balkanskih pravoslavnih zajednica, CPC i MPC koje žele priznavanje autokefalnosti i razdvajanje od Srpske pravoslavne crkve, Elzner je rekla da nije sigurna, ali da pretpostavlja da se to svakako neće desiti ni automatski ni brzo.

"Naravno da vjerske zajednice u Makedoniji i Crnoj Gori prate veoma pažljivo ovaj događaj i imaju neke nade za brži razvoj dešavanja po njihove crkve, ali ja pretpostavljam da je njihova situacija značajno drugačija od ukrajinske situacije, jer vlade djeluju više demokratski, nego što je to slučaj sa Rusijom a i Ukrajinom takođe", kazala je.

Ona je dodala i da vjeruje da će vaseljenski patrijarh Vartolomej biti veoma oprezan u ovim slučajevima jer ne želi da gura srpsku crkvu u pravcu Moskve.

"Srbija je već jako bliska Moskvi, možda i njihov najbliži saveznik, i neki koraci u pravcu autokefalnosti recimo makedonske crkve značilo bi da će izgubiti ovu crkvu i ne mislim da će to rizikovati. Za sada ne mislim da će to imati direktnog uticaja na situaciju", dodala je Elzner.

Elzner koja je stručnjak za pravoslavlje ocijenila je i da je priznavanje autokefalnosti Ukrajinskoj pravoslavnoj crkvi izazvalo "ogromnu krizu unutar pravoslavne zajednice širom svijeta" i da pokazuje da je političko uplitanje i njihov uticaj na crkvene zajednice veći nego što bi trebalo.

"Mi moramo da priznamo da se aktuelni rascjep dogodio ne zbog pitanja vjere ili dogme što bi bilo normalno za crkve već zbog njihove posvećenosti nacionalitetima i političkim strategijama. I, naravno, implikacije nisu samo političke, već su i crkvene takođe, sa posebnim uticajem na vjerničku dijasporu", dodala je.