Ove knjige su za muškarce koji inače ne čitaju

Na listi Guardianovih preporuka je i "Fineganovo bdenje" Džejmsa Džojsa, roman koji se prije dvije godine našao na listi najtežih za čitanje

203 pregleda1 komentar(a)
knjiga, Foto: Shutterstock.com
17.04.2014. 07:46h

Čak 30 odsto muškaraca nije pročitalo knjigu od srednje škole, pokazalo je istraživanje. Ali ako ipak odluče da pokušaju, Guardian predlaže nekoliko naslova koji bi mogli da im se svide.

Jedna od preporuka je "Starac i more", Ernesta Hemingveja, kratak i uzbudljiv roman (neki ga nazivaju i novelom), koji se čita za nepun sat. Junak priče, starc, stalno učestvuje u borbama koje prevazilaze njegovu snagu.

"Ali ja ću joj pokazati šta čovjek može, i šta je čovjek u stanju da podnese", kaže starac čija borba u Hemingvejevom alegorijskom pripovijedanju zadobija izgled ritualne predstave. Kada on, pri kraju romana, izgovori najpoznatiju rečenicu koju je Hemingvej napisao: „Čovjek može da bude uništen, ali nikada poražen", onda u tome valja prepoznati vrhunski izraz odlučnog nepristajanja na poraz, kao i humanističke projekcije da se u graničnim situacijama postojanja može pronaći smisao ljudskog života ukoliko se čovje ne preda nenaklonjenim okolnostima.

Guardian preporučuje i Put" američkog pisca Kormaka Mekartnija. Osim što je kratka i uzbuljiva, ova knjiga sadrži savjete za preživljavanje.

U pitanju je postapokaliptična priča koja čitaoca vodi kroz opustošene predjele onoga što je bio svijet. Otac i sin kroz spaljenu Ameriku koračaju prema obali. U opustošenom predjelu ništa se ne pomjera sem pepela na vjetru. Nemaju ništa osim jednog pištolja kojim se brane od ljudi duž puta, odjeće na sebi, kolica nađene hrane – i jedan drugog. ROman govori o onom najljepšem i najgorem u ljudskom biću.

Roman "Staljingrad" Entoni Bivora je istorijska knjiga o bitci za Staljingrad. Na listi Guardianovih preporuka je i "Fineganovo bdenje" Džejmsa Džojsa, roman koji se prije dvije godine našao na listi najtežih za čitanje.

Džojs je "Fineganovo bdenje" pisao sedamnaest godina i govorio je da očekuje da će čitaoci potrošiti isto toliko vremena čitajući ga.

"Fineganovo bdenje" je djelo u kojem Šekspir postaje „shopkeeper“ ili „camelot prince of dinmurk“, u kojem 12 apostola postaje 12 apostrofa i u kojem se kriju tehnički opisi prvih filmskih kamera, televizijskog sistema, kinoskopa, ikonoskopa, radara, telegrafskog sistema. Štaviše, to je tekst koji „predviđa“ komunikaciju koju omogućavaju nove tehnologije. Zbog svega ovoga, "Fineganovo bdenje" je roman koji se ne može pročitati „u jednom dahu“, ali ni u potpunosti zaobići, napisala je o romanu Sonja Jankov.