Slovenija: Ekonomska kriza kobna i po mentalno zdravlje
Predsjednik udruženja slovenačkih psihijatara Peter Pregelj precizirao je da je privredna kriza uticala na porast psihičkih smetnji kod petine stanovništva te države
Ekonomska kriza djeluje na povećanje broja osoba s psihičkim smetnjama koje u Sloveniji već izazivaju zdravstvene i socijalne troškove u visini 600 miliona eura godišnje, upozorili su slovenački psihijatri na regionalnom kongresu Svjetskog psihijatrijskog saveza u Ljubljani.
Predsjednik udruženja slovenačkih psihijatara Peter Pregelj precizirao je da je privredna kriza uticala na porast psihičkih smetnji kod petine stanovništva te države.
"Posljednjih godina je uzrokovala i 2,4 milijarde eura troškova", izjavio je Pregelj agenciji STA, uz ocjenu da se za liječenje psihičkih smetnji u vrijeme krize izdvaja premalo sredstava.
Prema podacima brojnih istraživanja, u vrijeme krize povećava se broj depresivnih psihičkih smetnji, a primjetan je i trend povećanja broja samoubistava koji je prije krize bio u padu, upozorili su slovenački stručnjaci na kongresu.
"Značajan činilac u suicidalnom ponašanju je stres koji uzrokuje okolina. Prošlogodišnje istraživanje pokazalo je da je više samoubistava u regijama s višim stopama nezaposlenosti", naglasio je Pregelj.
Na pogoršanje psihičkog zdravlja, ukazao je on, utiču i opterećenja kao što su porodične nesreće, dugotrajna nezaposlenost i mogućnost gubitka posla, nasljedni faktor i konzumiranje alkohola.
( Tanjug )