Registrovan signal iz crne kutije aviona?
"Dva odvojena signala su registrovana. Prvi je trajao dva sata i dvadeset minuta prije nego što je izgubljen"
Australijski brod koji je angažovan u potrazi za nestalim malezijskim avionom je otkrio signale koji odgovaraju signalima iz crne kutije.
Šef vazduhoplovne potrage je potvrdio da je oprema "pokupila signal koji najviše obećava" tokom potrage za nestalim avionom.
Detektor je registrovao dva odvojena signala kod sjeverozapadne obale Australije.
"Dva odvojena signala su registrovana. Prvi je trajao dva sata i dvadeset minuta prije nego što je izgubljen", rekao je šef australijske agencije koja koordinira potragu za malezijskim avionom
Kineska zvanična novinska agencija Sinhua javila je u subotu uveče da je patrolni brod "Haiksun 01" u južnom dijelu Indijskog okeana otkrio "pulsni signal'' od 37,5 kiloherca (ciklusa u sekundi), iste frekvencije koju emituju uređaji koji snimaju podatke sa leta aviona u kokpitu.
Drugi signal je registrovan na manje od dva kilometra od prvobitnog i u razmaku od samo nekoliko sati.
Avion tipa "Boing 777" je izgubio komunikaciju i nestao iz civilnog radara manje od sat vremena po polijetanju iz Kuala Lumpura za Peking, 8. marta. Malezijske vlasti vjeruju da se srušio u južnom dijelu Indijskog okeana.
Već potrošeni milioni
Na potragu do sada su potrošeni milioni dolara, ali je teško precizno odrediti ukupnu cijenu potrage koja još traje, navodi Asošiejted Pres (AP). Kako navodi ta agencija, zemlje uključene u potragu se ne obaziru na troškove potrage za avionom.
Samo dosadašnji rashodi SAD su u milionima dolara, a neke zemlje, poput Kine, za potragu su poslale još više brodova i aviona nego SAD, navodi AP. Tako Australija troši više od pola miliona dolara dnevno na samo jedan od borodova u Indijskom okeanu.
Međutim, vlade i vojni eksperti kažu da je teško precizno procijeniti ukupne troškove potrage, posebno zato što ionako imaju rashode za održavanje sredstava za potragu i spasavanje.
"Ako bih brojao koliko je aviona i brodova uključeno u potragu, mogao bih doći do veoma velikog broja, ali to ne bi imalo mnogo značaja jer mi bismo svakako morali da platimo brodove i avione, i pilote i mornare, a oni tamo rade što im je i dobra vježba, a to je za nas dobro na međunarodnom planu", rekao je Mark Tomson, viši analitičar za ekonomiku odbrane u Institutu za stratešku politiku Vlade Australije.
Više od dvadeset zemalja uključilo se u potragu koju nadgleda i u kojoj učestvuje Malezija, a među njima su Kina, Australija, SAD, Velika Britanija, Novi Zeland, Japan i Južna Koreja. Malezija uporno odbija da govori o cijeni potrage, a ministar odbrane Hishamudin Husein rekao je da je to i nevažno pred ciljem - da se avion nađe i da se pruži utjeha rođacima 239 putnika i članova posade.
Galerija
( Vijesti online, Beta )