Ukrajina će uvoziti gas od susjeda iz EU?
Trenutno oko 40 odsto ruskog izvoza u Evropu teče preko Ukrajine, dok se ostatak šalje u Njemačku preko gasovoda Sjeverni tok ispod Baltičkog mora
Premijer Arsenij Jacenjuk je rekao da je Ukrajina u hitnim pregovorima sa evropskim susjedima o mogućnosti uvoza prirodnog gasa od Zapada, nakon „političkog“ poskupljenja ruskog gasa.
Obezbjeđivanje zaliha po pristupačnoj cijeni za ukrajinsku ekonomiju koja je na ivici bankrota postalo je još hitnije nakon što je Moskva dva puta ove nedjelje podigla cijenu i gotovo je udvostručila za dva dana.
Ukrajina ruskim gasom zadovoljava 50 odsto potreba a takođe služi kao tranzitna država za protok prema Evropskoj uniji. Kijev će uskoro dobiti novac Međunarodnog monetarnog fonda na osnovu novog kreditnog aranžmana, ali je prezadužena i njena ekonomija je u haosu.
Cijena s popustom je bila dio strategije Moskve da drži Ukrajinu pod političkim uticajem i koči uspostavljanje tješnjih veza Kijeva i Brisela.
Jacenjuk je kazao da su glavni kandidati za uvoz Slovačka, Mađarska i Poljska.
Obrnuti protok bi podrazumijevao vraćanje gasa kroz gasovode koji se koriste za prenos ruskog gasa preko Ukrajine u Evropu.
Arsenij Jacenjuk
"Na tehničkom nivou, ideja o obrnutom protoku gasa ne predstavlja problem i nadamo se da će naši evropski partneri donijeti ispravnu odluku,“ rekao je Jacenjuk i dodao da bi tako dobili gas jefiniji 150 dolara od ruskog.
Cijena za hiljadu kubnih metara gasa je porasla sa 268,50 dolara na 485,50 dolara tako da Ukrajina sada plaća otprilike isto koliko i ostali klijenti Gasproma u istočnoj Evropi.
Nijedan klijent Gasproma ne plaća više od Ukrajine a cijena za članice EU iznosi u prosjeku oko 370 dolara.
Jacenjuk je rekao da je poskupljenje „neprihvatljivo“ i upozorio da očekuje dodatni pritisak Rusije u vidu ograničavanja zaliha.
Evropska gasna infrastruktura je izgrađena za protok od istoka prema zapadu, pumpajući ruski gas, koji zadovoljava otprilike trećinu potreba EU, preko Ukrajine u zapadnu Evropu.
Trenutno oko 40 odsto ruskog izvoza u Evropu teče preko Ukrajine, dok se ostatak šalje u Njemačku preko gasovoda Sjeverni tok ispod Baltičkog mora i preko Jamal-Evropa kroz Bjelorusiju i Poljsku.
Poljska je u utorak otvorila prvu gasnu vezu zapad-istok u okviru inicijative EU da obezbijedi veće zalihe.
Valerij Nesterov iz moskovske investicione kompanije Sberbank CIB kaže da obrnuti protok iz Evrope u Ukrajinu ne bi mogao ići iznad 5 milijardi kubnih metara (bcm), što je samo oko osam odsto potreba Ukrajine.
Rješenje na sudu?
Moskva je često koristila energetske resurse kao političko oružje u odnosima sa susjedima a evropski potrošači sada strahuju da bi ponovo mogla prekinutu isporuke.
"Po sadašnjoj cijeni gasa, Ukrajina će vjerovatno nastaviti da uvozi i povećava dug. To će se nastaviti dok jedna strana ne odluči da ide na arbitražu ili Rusija prekine isporuke gasa Ukrajini, rekao je nezavisni analitičar Valentin Zemljanski.
"Ako odu na sud, možemo očekivati dug i mukotrpan proces, ali ako Gasprom obustavi isporuke, Ukrajina će se snabdijevati od gasa namijenjenog evropskim potrošačima", dodao je.
Jedan izvor koji nudi savjete prilikom zaključivanja ugovora o gasu primjetio je da je Rusija 2010. napravila popust u zamjenu za nastavak korištenja mornaričke baze u krimskoj luci Sevastopolj.
"Nakon osvajanja Krima, Moskva sada može da tvrdi da taj popust više ne važi i zato je podigla cijenu,“ kazao je taj izvor za Rojters.
"Mislim da bi Kijev to mogao da ospori u arbitraži jer nije dobrovoljno predao Krim".
Ograničen kapacitet
Rojters navodi da Poljska ima kapacitet obrnutog protoka gasa od 1,5 bcm, Mađarska 3,5 bcm a Rumunija 1,8 bcm, ali da nema čvrstog dogovora o njegovoj upotrebi.
Ukrajinski ministar energetike Jurij Prodan je rekao da Kijev želi da kupuje gas iz Slovačke, čiji potencijal obrnutog protoka iznosi više od 20 bcm, što bi zadovoljilo više od trećine potreba za gasom.
Britanija je pozvala partnere iz EU da nastave pripremu oštrih ekonomskih sankcija protiv RusijeSlovački Eustrim, koji upravlja prenosom gasa, saopštio je da je spreman na saradnju.
Analitičari smatraju da bi moglo proći još pola godine dok počne da teče gas iz Slovačke u Ukrajinu.
Gasprom će na kraju više izgubiti nego dobiti od poskupljenja gasa Ukrajini za 80 procenata, ocijenili su analitičari.
"Čak i ako je cijena legalno opravdana, pogodiće imidž Gasproma, kapitalizaciju i, indirektno, čitavo rusko tržište akcija,“ kaže Nesterov iz Sberbank CIB.
Analitičari, uključujući Nesterova, prognoziraju da će ovaj potez koštati Gasprom oko dvije milijarde dolara ove godine.
Hejg: EU mora imati spremne sankcije
Britanija je pozvala partnere iz EU da nastave pripremu oštrih ekonomskih sankcija protiv Rusije, rekavši da je veliki broj ruskih vojnika ostao na istočnoj granici Ukrajine.
"Nismo vidjeli stvarnu deeskalaciju sa ruske strane i zato se Evropa ne smije opustiti u pripremanju treće faze sankcija kako bismo imali snažan i jedinstven odgovor", rekao je novinarima britanski šef diplomatije Vilijam Hejg prilikom dolaska na sastanak sa šefovima diplomatije EU u Atini.
Galerija
( Angelina Šofranac )