Uspješno testirana povoljna letjelica napravljena na 3D štampaču
Troškovi proizvodnje nisu objavljeni, ali navode da su značajno niži od onih koje imaju kompanije koje inače proizvode dronove
Nakon što je Facebook objavio da su bespilotne letjelice (uz satelite i lasere) dio njihova plana za širenje interneta, izgleda da će u bliskoj budućnosti biti sve više kompanija koje će se baviti izradom raznih dronova. Naučnici u Velikoj Britaniji uspješno su testirali povoljnu letjelicu koja je u potpunosti napravljena na 3D štampaču, od jeftinog materijala.
Istraživački centar Univerziteta u Šefildu napravio je prototip 1,5 metara široke letjelice, koje se inače prave u postrojenjima velikih proizvođača zbog visokih troškova i kompleksne proizvodnje. Takav bi način izrade bi mogao da letjelice učini još raširenijima, ali i čak da postanu jednokratne.
U videu koji su postavili na YouTube prikazan je i uspješan test letjelice.
Troškovi proizvodnje nisu objavljeni, ali navode da su značajno niži od onih koje imaju kompanije koje inače proizvode dronove.
Teoretski, slične letjelice bi mogle biti napravljene i na štampaču koji se može kupiti za kućnu upotrebu.
Istraživači sada rade na pogonskom sistemu sa propelerima kojima će se još lakše upravljati letjelicom, a u planu je i modifikacija letjelice kako bi ona mogla biti navođena preko GPS-a ili kamere, ali i kako bi onaj koji je kontroliše, mogao da preko naočara vidi što vidi i letjelica.
Štampanje ove letjelice dio je projekta u kome se istraživalo štampanje kompleksno dizajniranih projekata. Istraživači su koristili noviju metodu štampanja koja omogućavaa brzu izradu dovoljno čvrstih struktura za let.
Njihova letjelica se sastoji od 9 zasebnih elemenata i teži manje od 2 kilograma. Sada istražuju kako bi mogli da koriste najlon umjesto plastike, što bi letjelicu učinilo još čvršćom, a bez dodatne težine.
Galerija
( 24sata.hr )