Banka hrane najuspješnija u regionu
Socijalna nejednakost i nepravda je, kako se navodi, u korijenu svih društevnih i ekonomskih kriza i mala država kao Crna Gora, ne smije više ignoristi ove probleme
61 pregleda2 komentar(a)
Banka Hrane, Bojovići, Foto: Banka hrane
Banka Hrane Crne Gore, humanitarna fondacija koja se bavi problemima gladi i rasipanja hrane, pomogla je više od pet odsto populucije, čime je, imajući u vidu broj stanovnika, postala najuspješnija i najefikasnija u regionu. Banka Hrane je, povodom četvrte godišnjice rada, apelovala da je krajnji trenutak da se udruže snage i zajedno pošalje poruka da je naša mala zajednica sposobna da se suoči sa najtežim problemima siromaštva i nedostatka hrane za sve veći broj građana.
"Osim ostvarenja osnovne misije naše fondacije, povećanja svijesti građana, medija, NVO, donatora i Vlade o problemima esktremnog siromaštva, Banka Hrane je za četri godine prikupila 104,8 tona hrane, saradnjom sa 109 organizacija"Banka Hrane je, isključivo na bazi volonterskog rada i uz pomoć dobrih i humanih ljudi, medija i društveno odgovornih kompanija, skrenula pažnju javnosti na probleme gladi i rasipanja hrane i promovisal aktivizam i solidarnost prema najsiromašnijim sugrađanima. "Osim ostvarenja osnovne misije naše fondacije, povećanja svijesti građana, medija, NVO, donatora i Vlade o problemima esktremnog siromaštva, Banka Hrane je za četri godine prikupila 104,8 tona hrane, saradnjom sa 109 organizacija", kaže se u saopštenju. Navodi se da su u 496 akcija pomogli 37,9 hiljada građana. "To čini više od pet odsto ukupne populacije, i čini nas najuspješnijom i najefikasnijom Bankom Hrane u čitavom regionu, imajući u vidu broj stanovnika", kaže se u saopštenju. Banka hrane ističe da je ove izuzetne rezultate postigla bez podrške države, opštine ili vodećih donatora, isključivo zahvaljujući entuzijazmu i posvećenosti dobrih i humanih ljudi, i sve većeg broja mladih ljudi volontera koji podržavaju njihove akcije. "Nadamo se da će eskalacija problema siromaštva, gladi i rasipanja viškova hrane, skrenuti pažnju državi da se ponovo otvori javna debata o inoviranju Strategije za suzbijanje siromaštva koja već preko deset godina skuplja prašinu u fiokama Vlade i da se postigne opšti konzensus Vlade, privatnog sektora i NVO i medija o urgentnosti pokretanja ozbiljne akcije svih struktura društva na suzbijanju ovih veoma opasnih društvenih fenomena", kaže se u saopštenju. Socijalna nejednakost i nepravda je, kako se navodi, u korijenu svih društevnih i ekonomskih kriza i mala država kao Crna Gora, ne smije više ignoristi ove probleme. "Banka Hrane je radom i aktivnostima pokazala da ne treba čekati Vladu da se pokrenu ovakve društveno korisne akcije i probudi javnost. Siromaštvo je zakucalo na mnoga vrata u Crnoj Gori i mi nemamo više vremena da čekamo da neko drugi rješava naše probleme", kažu iz te organizacije. Oni očekuju da im se pridruži što veći broj društveno odgovornih kompanija i da donacijama pomognu onima koji nijesu imali sreće u procesima tranzicije, a koji sada ne mogu da obezbjede hranu za djecu. Najvaljeno je da će u saradnji sa Crnogorsko - američkim udruženjem studenata Banka hrane Crne Gore 12. aprila u Maxijevom objektu u Igalu i Delta city- ju u Podgorici organizovati humanitarnu akciju sakupljanja hrane i higijenskih sredstava.
( Mina )