Stručnjaci: Nemoguće rasvijetliti pad aviona

Do sada su jedini trag ka nestalom avionu snimci satelita koji su daleko od obala australijskog grada Perta snimili objekte

19 komentar(a)
25.03.2014. 18:08h

Ako na dnu Indijskog okeana i budu pronađene crne kutije nestalog aviona, stručnjaci ocjenjuju da će biti gotovo nemoguće rasvijetliti misteriju njegovog nestanka.

Malezijski premijer Nadžib Razak juče je na vanrednoj konferenciji za novinare rekao da se avion Boing 777 s 239 putnika i članova posade, koji je nestao 8. marta, srušio u Indijski okean.

Brodovi, avioni uz pomoć raznih tehničkih instrumenata pokušavaju da pronađu i najmanji trag aviona koji je nestao daleko od svoje prvobitne putanje.

Satelitski podaci su pokazali da je posljednja pozicija aviona bila na sredini Indijskog okeana, u zoni "zapadno od Perta", precizirala je matična malezijska aviokompanija.

Operatori satelita "Inmarsat" i Britanski biro za istraživanje vazduhoplovnih nesreća - AAIB su zaključili da je avion na letu MH370 odleteo južnim koridorom, umjesto ka sjeveru, za Peking, i da je njegova posljednja pozicija u oblasti Indijskog okeana".

Još se ne zna mjesto na kojem je avion srušio. Ostaju, takođe, pitanja zašto i kako se srušio, kao i zbog čega je avion potpuno promijenio putanju.

Stručnjaci smatraju da je gotovo nemoguća misija pronaći crne kutije aviona na ogromnoj vodenoj površini, udaljenoj oko 2.500 kilometara od australijskog grada Perta.

Svi avioni komercijalnih letova imaju i drugu crnu kutiju koja snima razgovore u pilotskoj kabini, ali ostaju snimljena samo prva dva sata leta.

Stručnjaci zato vjeruju da nisu snimljeni razgovori koji su doveli do promjene putanje, pošto se to dogodilo na pola puta između Malezije i Vijetnama.

Pominju se tri moguća scenarija - otmica, sabotaža nekog od pilota i iznenadni kvar koji je primorao pilote da uključe automatskog pilota do kraja leta. Za sada ništa ne govori u prilog nijedne od ponuđenih hipoteza.

Stručnjak aeronautike Kris Jets ocijenio je da je malo vjerovatno da se jednog dana sazna istina.

"Još ne znamo u kakvom su psihičkom stanju bili pilot i kopilot. Ne znamo ni da li je neko ušao u pilotsku kabinu i preuzeo kontrolu nad avionom", rekao je Jets.

Stručnjak Entoni Brikhaus je rekao da crne kutije mogu da budu još dvije nedjelje funkcionalne.

"Ukoliko se one ne pronađu, vjerovatno nikada nećemo saznati šta se zapravo dogodilo", dodao je Brikhaus.

Britanski Telegraph prenosi navode tima koji istražuje nestanak Boeinga 777, koji vjeruje kako se u ovom slučaju radi o samoubilačkoj misiji.

Istražioci ne vjeruju da je neki kvar ili požar mogao da dovede do neuobičajenog leta ili do onesposobljavanja sistema za komunikaciju prije nego je avion skrenuo sa rute te letio sedam sati prije pada u more. Analiza leta, signalizacije i komunikacije pokazuje da je avion "letio na racionalan način".

Kako Telegraph saznaje od zvaničnog izvora, istraživači vjeruju da je to bio "namjeran čin osobe koja je imala detaljno znanje da učini ono što je i učinila". Izvor je kazao i da trenutno nikakvi tragovi ne upućuju na motiv.

U potrazi za nekim fizičkim dokazima neophodnim za rješavanje misterije nestalog aviona, učestvuju brodovi iz 26 država, među kojima iz Australije, Kine, Japana i Velike Britanije.

Galerija