Veb pretraživači tragaju za malezijskim avionom, uključuje se i FBI

Istražitelji smatraju da je avion najvjerovatnije letio prema južnom dijelu Indijskog okeana

0 komentar(a)
19.03.2014. 18:14h

Potraga za malezijskim avionom, koji je nestao prije 11 dana sa 239 putnika i članova posade, ne jenjava - u akciju se uključio i internet pretraživač Tomnod, a u pomoć će da pritekne i FBI. . Na tom sajtu specijalizovanom za pretraživanje mapa Tomnod osvanuo je satelitski snimak aviona koji leti iznad džungle, za šta se povjerovalo da bi mogao da bude nestali malezijski avion. Britanski "Miror" je prenio da su u pitanju džungle iznad Vijentama, dodajući da se ipak pažljivom analizom može zaključiti da je u pitanju drugi tip aviona. Kako su prenijeli pojedini mediji, snimak je okačio student primijenjene nauke sa Tehnološkog fakulteta na Tajvanu. "Miror" je ukazao da je vjerovatnije u pitanju samo avion koji prelijeće prašumu, jer da je sletio u drveće ne bi mogao da ostane cijeli, navodi list. U međuvremenu, američki zvaničnici su saopštili da je vlada Malezije tražila od Federalnog istražnog biroa pomoć pri vraćanju i analiziranju elektronskih podataka, obrisanih prošlog mjeseca sa simulatora leta pilota nestalog aviona, prenijela je agencija AP.

Prema najnovijim iformacijama, istražitelji koji vode istragu o nestalom malezijskom avionu smatraju da je avion najvjerovatnije letio prema južnom dijelu Indijskog okeana, izjavio je za Rojters izvor blizak istrazi. Malezijski avion nestao je sa civilnog radara 8. marta ubrzo nakon poletanja iz Kuala Lumpura za Peking i od tada mu se gubi svaki trag. Tajlandsko vazuhoplovstvo je, u međuvremenu, objavilo da je tajlandski radar uočio "nepoznatu letjelicu" nekoliko minuta nakon što je nestali avion posljednji put poslao signal o lokaciji, ali zvaničnici nisu ranije objavili ovu informaciju zato što avion nije smatran prijetnjom. Ova informacija se pojavila u ponedjeljak nakon zahtjev malazijske vlade, izjavio je maršal vazduhoplovstva Monton Suhokorn.

"Šest minuta poslije nestanka boinga 777, u 12.28 po tajlandskom vremenu (1.28 po malezijskom), u Južnom kineskom moru uočena je nepoznata letjelica koja se kretala u pravcu jugozapada prema Kuala Lumpuru i Malajskom prolazu, rekao je on za AFP. Vrijeme se podudara sa posljednjim signalom primljenim sa nestalog aviona u 1.21 po malajskom vremenu koji je sadržao informaciju o visini i lokaciji aviona. Iako je ovaj signal bio slab, tajlanski radar je kasnije ponovo primio signal o avionu koji skreće na sjever i nestaje iznad Andamanskog mora, dodao je Monton.

Porodice putnika iz aviona

"Nije potvrđeno da se radi o MH370 (nestali malezijski avion)", kazao je on, ne navodeći vrijeme kasnijih signala. Potraga za nestalim avionom prvo je počela u Tajlandskom zalivu i Južnom kineskom moru gdje je nekoliko zemalja poslalo brodove, helikoptere i avione da pretraže more. Istraga o sudbini nestalog boinga 777 fokusirana je na podacima sa satelita i radara koji ukazuju da je avion vjerovatno namjerno skrenut sa kursa za Peking i da je to, po svemu sudeći, uradio neko stručan u kokpitu, navodi AFP. Međutim to što Malezija stalno objavljuje često protivrečne informacije izazvalo je gnijev porodica ljudi koji su se nalazili u avionu i osudu kineskih vlasti, budući da su dvije trećine putnika bili Kinezi. U potragu, koja obuhvata veliki luk kopna i mora sada je uključeno 26 zemalja.

Malezijske vlasti vjeruju da je neko isključio komunikacione sisteme i naglo okrenuo avion u pravcu zapada
Nestanak aviona zbunjuje istražitelje i stručnjake za avijaciju. On je nestao sa civlnog radara kod istočne obale Maleziije manje od sat vremena poslije polijetanja. Malezijske vlasti vjeruju da je neko isključio komunikacione sisteme i naglo okrenuo u pravcu zapada nakon što je avion preletio sjeveroistočnu obalu i dok je letio iznad Tajlandskog zaliva. Zbog toga je istraga fokusirana na posadu. Malezijska policija pretražuje podatke o pilotu i kopilotu, letu i osoblju na zemlji u pokušaju da otkrije motiv istrage koja se sada vodi kao kriminalna istraga. Posljednje riječi iz kokpita izgovorene su dok je avion napuštao vazdušni prostor Malezije i prelazio u nadležnost kontrole leta u Vijetnamu.

Galerija