Kako izgleda karcinom star 3.000 godina?

Naučnici su pronašli kostur odraslog muškarca, između 25 i 35 godina u trenutku smrti

0 komentar(a)
karcinom, Foto: British Museum
18.03.2014. 09:44h

Britanski arheolozi pronašli su najstariji potpuni primjerak ljudskog bića sa karcinomom u metastazi i nadaju se da će im to otkriće pružiti nove informacije o toj bolesti.

Istraživači sa univerziteta Durham i Britanskog muzeja otkrili su dokaze o postojanju karcinoma koji se raširio po cijelom tijelu na 3.000 godina starom kosturu pronađenom 2013. u grobnici u Sudanu.

Analizirajući kostur dobili su jasnu sliku lezija na kostima koja je pokazala da se karcinom proširio i prouzrokovao tumore na mnogim kostima, među kojima na kičmi, rebrima i bedrenoj kosti.

Radi se o kosturu odraslog muškarca, između 25 i 35 godina u trenutku smrti. Pronađen je na arheološkoj lokaciji Amara West u sjevernom Sudanu, na Nilu, 750 kilometara nizvodno od Kartuma.

Naučnici sada jedino mogu da nagađaju šta je prouzrokovalo karcinom kod tog mladog čovjeka, a mogući su uzroci kancerogeni faktori iz okoline, poput dima od šumskih požara, genetski faktori ili zarazne bolesti poput shistosomijaze, bolesti koju uzrokuju paraziti. Ta bolest pogađa Egipat i Nubiju još od 1500. godine prije Hrista, a sada se zna da kod muškaraca uzrokuje karcinom bešike i grudi.

Analize DNK u kosturima i mumijama kod kojih je dokazano postojanje karcinoma može pomoći u analizi mutacija specifičnih gena za koje se zna da su povezane s određenim tipovima karcinoma.