Šest činjenica koje će poljuljati vašu percepciju vremena

Francuska je i dalje vršila pogubljenja giljotinom kada je svoju premijeru imao film „Zvjezdani ratovi“

52 pregleda11 komentar(a)
Vrijeme, časovnik, Foto: Shutterstock
11.03.2014. 07:53h

Koliko dobro poznajete istoriju?

Pogledajte neke istorijske činjenice koje će vas natjerati da preispitate neka dosadašnja vjerovanja.

1. Poznata glumica Beti Vajt je starija od upakovanog isječenog hljeba

Upakovan i unaprijed isječen hljeb pojavio se 1928. godine. Pre toga hljeb je prodavan u cijelim veknama pošto pekari nisu vjerovali da će isječeni hljeb ostati podjednako svjež. Glumica Beti Vajt rođena je 1922. godine i svoje rane godine provela je bez luskuza zvanog unaprijed isječeni kupovni hljeb.

2. Univerzitet Harvard osnovan je prije postojanja časova matematičke analize

Osnovan 1636. godine, Harvard je jedna od najstarijih institucija visokog obrazovanja u SAD. „Novi koledž“ kako je tada bio nazvan nije imao časove matematičke analize zato što ona još nije postojala. Ona se pojavila krajem 17. vijeka sa publikacijom Gotfrida Lajbnica „Novi Metod“, a potom su uslijedila dodatna objašnjenja i reformulacije drugih matematičara. Takođe, evropski fizičar, matematičar i astronom Galileo Galilej je i dalje bio živ tokom ranih godina postojanja Harvarda – umro je 1642. godine.

3. Piramide u Gizi sagrađene su u vrijeme dugodlakih mamuta

Koliko je poznato, posljednji dugodlaki mamuti izumrli su 1.700 godine prije Hrista u Rusiji. Piramide u Gizi sagrađene su prije nekih 4.000 godina, iako postoje tvrdnje da su one znatno starije.

Ovo takođe znači da je Kleopatrino postojanje na Zemlji znatno bliže današnjim ljudima nego vremenu kada su piramide izgrađene.

4. Poznata juvelirnica Tifani osnovana je prije nego što je Italija postala zemlja

General Đuzepe Garibaldi poveo je uspješnu kampanju da sakupi brojne gradove-države i ujedini ih u jednu naciju. Čarls Luis Tifani i Džon B. Jang osnovali su kompaniju Tifani 1837. godine, piše Hafington post.

5. Francuska je i dalje vršila pogubljenja giljotinom kada je svoju premijeru imao film „Zvjezdani ratovi“

Giljotina je u svrhu pogubljenja u Francuskoj posljednji put korišćena 1977. godine, u isto vrijeme kada je svoju premijeru imao legendarni naučno-fantastični film Džordža Lukasa. Za Francusku je vezana još jedan podatak koji će vas natjerati da preispitate vaše poimanje vremena – Ajfelov toranj završen je 1889. godine, te iste godine osnovana je kompanija Nintendo.

6. Deseti predsjednik SAD i dalje ima žive unuke

Džon Tajler koji je bio predsjednik Amerike od 1841. do 1845. dobio je sina Liona u 63. godini, koji je sa 71 i 75 godina dobio sinove Liona Juniora i Harisona. Obojica su još živi.